یادگیری موثر زبان انگلیسی با مولتی مدیا

اهمیت استفاده از مولتی مدیا در آموزش زبان انگلیسی

استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی در کشورهایی که زبان انگلیسی زبان دوم آنها است بسیار مهم می‌باشد. با توجه به رشد سریع علم و تکنولوژی، استفاده از ابزارهای مدرن و تکنولوژیک همچون مولتی مدیاها در متدهای جدید آموزش زبان بسیار حائز اهمیت هستند.

در حقیقت امروزه مولتی مدیا نقش بسیار مهمی در آموزش زبان ایفا می‌کند. از آنجایی که هر روزه به آمار زبان آموزان اضافه می‌شود. متدهای مختلف آموزش زبان انگلیسی در سیستم‌های آموزشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا به آموزش هر چه بهتر این زبان کمک کنند. استفاده از تکنولوژی در آموزش در گذشته با کمک ابزارهایی هچون فیلم، نوارهای صوتی انجام می‌شد که امروزه با استفاده از کامپیوتر، سخت افزارها و نرم افزارها استفاده از فایل‌های صوتی، تصویری در کنار انیمیشن، پادکست، فیلم‌های تد و …. به سهولت آموزش زبان کمک شایانی کرده‌اند.

تکنولوژی امروزه به ابزاری جدایی ناپذیر در زندگی تبدیل شده است و بنابراین کمک شایانی به آموزش و درک بهتر زبان در سیستم‌های آموزشی زبان کرده است.

مدرسان زبان انگلیسی امروزه با چالش‌ها و وظایف جدیدی روبرو هستند. شیوه‌های سنتی آموزش زبان انگلیسی تحت تاثیر تکنولوژی تغییرات اساسی یافته است. تکنولوژی گزینه‌های مختلفی را برای هر چه جذاب‌تر شدن شیوه‌های آموزشی در اختیار معلمان قرار داده است. تکنولوژی که در قلب پروسه جهانی‌سازی قرار دارد سیستم‌های آموزشی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

استفاده از تکنولوژی مولتی مدیا در آموزش زبان انگلیسی

تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از شیوه‌های سنتی در آموزش زبان که بیشتر به یادگیری ساختار و اصول زبانی در آنها اهمیت داده می‌شد موثر نیست. اما در عین حال این نیز ثابت شده که شیوه‌های سنتی در کنار شیوه‌های مدرن می‌توانند مفید باشند. مولتی مدیا به جذاب شدن آموزش برای زبان آموز کمک شایانی می‌کند. و همچنین افزایش حس اعتماد به نفس را به همراه خواهد داشت. در واقع مولتی مدیا تلفیقی از متن، تصویر، انیمیشن، ویدئو و فایل‌های صوتی است.

با توجه به این که استفاده از شبکه‌های اجتماعی، یادگیری زبان را به سمت وسوی جدیدی هدایت می‌کند. زبان انگلیسی امروزه به عنوان یکی از وسیله‌های ارتباطی مهم در شبکه‌های اجتماعی تلقی می‌شود.

مولتی مدیا در کلاس‌های درس بخصوص در مقاطع پایین به جذب زبان آموز کمک می‌کند. امروزه برای معلمان بسیار اهمیت دارد که با تکنولوژی‌های نو آشنا شوند و از آنها در آموزش خود استفاه کنند. معلمان باید در عین حال که از تکنولوژی بهره می‌برد از اهمیت حضور خود و استفاده از شیوه‌های سنتی در کنار شیوه های جدید نیز غافل نشوند. هم معلم و هم زبان آموز باید به شیوه استفاده از تکنولوژی در یادگیری دقت داشته باشد.

مزایای استفاده از تکنولوژی و مولتی مدیا

با توجه به این که امروزه استفاده از مولتی مدیا بسیار رایج‌تر از گذشته است. بنابراین معلمان زبان نیز باید از آن در آموزش خود بهره بگیرند. معلمان زبان اگر به درستی از این ابزارها استفاده کنند می‌توانند به بهترین نحو آموزش خود را انجام دهند. در ادامه برخی از مزایای استفاده از از مولتی مدیا مطرح خواهد شد.

1.    انگیزه یادگیری را در زبان آموز بیشتر می‌کند

در کلاس‌های زبان امروزه کمتر از شیوه‌های سنتی استفاده می شود. امروزه مولتی مدیا با کمک فایل‌های صوتی -تصویری، انیمیشن کلاس‌های درس و شیوه‌های آموزشی را متحول کرده‌اند. استفاده از مولتی مدیا به دانش‌آموزان انگیزه بیشتری برای یادگیری می‌دهد. با توجه به این که انسان به تصویر و تصویرسازی علاقه دارد و با توجه به این که در مولتی مدیا صفحه نمایش تبلت‌ها و کامپیوترها نقش اساسی دارند به یادگیری تصویری کمک شایانی می‌کنند. مولتی مدیا در تصویر سازی و مواجه شدن با واقعیات نیز موثر است.

2.    توانایی‌های ارتباطی دانش آموزان را توسعه می‌دهد

در شیوه‌های سنتی بیشتر تمرکز به فهم ساختار و مفهوم زبان بود. در آن شیوه دانش آموز غیرفعال بود اما با کمک مولتی مدیا در یادگیری و آموزش، دانش آموز نقش فعال‌تری دارد و معلم نقش راهبر را در کلاس به عهده دارد و باقی فعالیت‌ها در کلاس توسط زبان آموزان انجام می‌شود که این به فعال شدن دانش‌آموز می انجامد و در نتیجه با فعالیت بیشتر زبان آموز در کلاس، توانایی‌های ارتباطی آنها بیشتر خواهد شد.

ابزارهای نوین، زبان‌آموز را به تفکر وا می‌دارند. این شیوه‌های آموزشی به ایجاد حس مثبت در کلاس برای همکاری و مشارکت در بحث‌های گروهی کمک می‌کند و حتی به مشارکت بیشتر بین مدرس و زبان‌آموز نیز منجر می شود.

3.    به آشنایی بیشتر با فرهنگ کشورها کمک می‌کند

استفاده از مولتی مدیا به آشنایی هر چه بیشتر زبان آموز با فرهنگ کشوری که زبان آن را می‌آموزد منجر می‌شود. این شیوه به دانش آموز اطلاعاتی بیشتر از کتاب ارائه می‌دهد و این اطلاعات به جذاب‌تر شدن یادگیری نیزکمک می‌کند. در کلاس‌هایی که از مولتی مدیا استفاده می‌شود دانش آموز نه تنها توانایی‌های شنیداری خود را بهبود می‌دهند بلکه با فرهنگ زبان هدف هم بهتر آشنا می شوند.

4.    بهره وری آموزش را ارتقا می دهد

استفاده از مولتی مدیا در آموزش زبان انگلیسی به بهره وری بهتر زمان کمک می‌کند و کلاس را از معلم محوری که بیشتر در شیوه سنتی ملاک بود، خارج و به سمت زبان‌آموز محوری می‌رساند. در کلاس هایی که تعداد زبان آموز زیاد است استفاده از مولتی مدیا کمک می کند تا زمان بیشتری برای ارتباط کلامی و مکالمه در کلاس برای تمامی دانش آموزان فراهم شود. مولتی مدیا به عبور از محدودیت های زمانی و فضایی کمک می کند.

5.    تعامل بیشتر بین دانش آموزان و دانش آموز با معلم

یکی از نکات مثبت استفاده از مولتی مدیا در آموزش زبان این است که فاصله‌ای که در حالت عادی در وادار کردن زبان آموز به مکالمه وجود داشت را از بین می‌برد. در حقیقت استفاده از تکنولوژی و مولتی‌مدیا به حضور و مشارکت هر چه بیشتر زبان آموز در کلاس تمرکز دارد و اهمیت مشارکت بین دانش آموزان و دانش آموزان با معلمان را پر رنگ‌تر کرده است.

یکی از قابلیت‌های اصلی استفاده از مولتی مدیاها این است که به تقویت توانایی گوش دادن (Listening) و مکالمه (Speaking) کمک شایانی می‌کند و در واقع مهارت گفتگو ومکالمه را در زبان آموزان تقویت می‌کند.

6.    فرصت های یادگیری در خارج از کلاس را نیز فراهم می‌کند

تکنولوژی مولتی مدیا باعث شده است که تدریس فقط در کلاس انجام نشود بلکه حتی خارج از کلاس نیز به تعامل مدرس و زبان آموز کمک کند. در واقع آموزش باید توسط مدرس مدیریت شود اما در عین حال باید با مرکزیت قرار دادن زبان آموز انجام شود. استفاده از مولتی مدیاها باعث می‌شوند که اگر زبان آموز به هر دلیلی درس را در کلاس نیاموخت بتواند آموزش تکمیلی را در خارج از کلاس و منزل نیز داشته باشد.

موسسه زبان اول یکی از موسساتی است که توانسته با تکنولوژی روز دنیا به آموزش زبان انگلیسی بپردازد و موفقیت بسیاری در آموزش زبان داشته باشد. این موسسه با ارائه اپلیکیشن و بهره گیری از ابزارهای مولتی مدیا در آموزش زبان یکی از نمونه‌های موفق در این سیستم است.

این موسسه از یک سیستم آموزش یکپارچه بصورت مولتی مدیا بهره می برد. زبان اول محتوای آموزشی خود را بصورت چند رسانه ای (Multimedia Classroom) که ترکیب دقیق فیلم و وپاورپوینت و غیره می‌باشد ارائه می دهد که علاوه بر اینکه موجب ایجاد تنوع در محتوای آموزشی و پیشگیری از به وجود آمدن یکنواختی و کسالت در زبان‌آموزان می شود باعث پیوستگی در نوع ارائه محتوا در آموزش حضوری و آموزش بصورت آنلاین شده است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعت بیشتر می توانید فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا جهت مشاوره و راهنمایی با شما تماس بگیرند و یا خودتان بمنظور مشاوره رایگان با شماره 021 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *