کلاس زبان خصوصی بهتر است یا گروهی ؟ کدام بهتر است؟

یادگیری زبان انگلیسی در یک گروه یا به صورت خصوصی؟ کدام مؤثرتر است؟ چگونه خودم یا کودکم می‌توانیم با چهار یا پنج نفر دیگر زبان را یاد بگیریم؟ چگونه معلم می‌تواند به هر کدام از آنها توجه کند؟ اینها سوالاتی است که والدین و زبان آموزان در انتخاب شیوه آموزشی زبان انگلیسی خود با آن روبرو می‌شوند. برای یافتن پاسخ این سوالات، ابتدا باید هدف شخص از یادگیری زبان انگلیسی برای خود او مشخص و کاملا قطعی باشد. اگر برای یادگیری با اهداف مهاجرتی، کاری و یا تحصیلی به آموزش زبان روی آورده می‌شود، پس شاید گزینه‌ای که بتواند موثرتر و در عین حال در زمان کوتاه‌تری نتیجه داشته باشد، همان گزینه حضور در کلاس خصوصی و یا شرکت در کلاس های گروهی فشرده می باشد است. اما برای زبان آموزان خردسال و یا افرادی که برای استفاده روزمره و یا حتی زندگی خود به آموزش زبان روی آورده‌اند شاید گزینه کلاس‌های گروهی مناسب‌تر باشد. البته در کنار اضطرارها و دلایل یادگیری زبان، مساله هزینه و زمان و حتی مکان آموزش هم می‌توانند در یافتن پاسخ به سوالات مطرح شده موثر باشند.

هیچ قانون یا قاعده استانداردی که در مورد این که کلاس خصوصی بهتر است یا کلاس گروهی وجود ندارد. برای بعضی از دانش آموزان، یک درس خصوصی ممکن است بهتر باشد و برای دیگر دانش آموزان ممکن است یک کلاس گروهی ممکن است کارساز باشد. در واقع این مساله بستگی به آنچه که آموزش داده می شود دارد، آنچه زبان آموز انتظار دارند انجام دهند و این که آیا زبان آموز واقعا می خواهد یاد بگیرد یا نه؟

در ادامه به بررسی دو روش میپردازیم اما در نهایت تصمیم گیری با خود زبان آموز است.

مزایای کلاس های گروهی زبان

عامل گروهی بودن و اجرای گروهی کلاس در آموزش زبان بسیار رایج است و در واقع تعاملی که در این کلاس‌های گروهی بین زبان آموزان ایجاد می‌شود، می تواند به بهبود زبان گفتاری زبان آموز کمک کند. اگر جو و محیط کلاس مناسب باشد، افرادی که در کلاس گروهی هستند می‌توانند در یادگیری به هم کمک کنند و با تعامل با هم دیگر آموزش زبان را شیرین‌تر کنند.

مزایای کلاس‌های خصوصی زبان

معمولا یادگیری به صورت خصوصی سریع‌تر انجام می‌شود و این مساله یعنی سرعت یادگیری حتی می‌تواند به کاهش هزینه فرآیند یادگیری نیز منجر شود.

در یادگیری به شیوه خصوصی، دانش آموز و معلم می‌توانند بر اهداف دانش آموز تمرکز بیشتری کنند. یعنی اگر شخصی با هدف مهاجرت به یادگیری اقدام کرده است در کلاس خصوصی بهتر می‌تواند مساله زمان و سرعت یادگیری را با مدرس هماهنگ کند.

یکی دیگر از مزایای اصلی مساله بهینه سازی زمان و حتی صرفه جویی در آن است حتی می‌توان با داشتن معلم خصوصی در منزل هزینه رفت‌وآمد و زمانی را که باید برای آن صرف کرد، به بهترین شیوه مدیریت کرد.

معایب کلاس های گروهی زبان انگلیسی

در کلاس‌های گروهی با توجه به تعداد زبان آموزان، مساله تعهد مدرس به تک تک زبان آموزان گاهی کمرنگ می‌شود. در واقع در این سیستم نقش مدرس و تعهد او به آموزش به شیوه‌ای که همه زبان آموزان به بهترین نحو در کلاس حضور داشته باشند مطرح می‌شود. از طرفی گاهی هم زبان آموزان با توجه به تعداد شاگردان حاضر در کلاس، از یادگیری جا می‌مانند و نمی‌توانند حضور پر رنگ و خوبی داشته باشند.

در این شیوه، چون سطح هوش و یادگیری زبان آموزان غالبا یکسان نیست، این مساله می‌تواند به کند پیش رفتن کلاس برای باهوش‌ترها شود و سریع پیش رفتن برای افرادی که در یادگیری نیاز به تمرکز و دقت بیشتری دارند شود. این مساله می‌تواند خود باعث ناامیدی و یا بی انگیزگی زبان آموز شود.

درکلاس‌های گروهی فقط یک عنصر متضاد و مشکل ساز ممکن است، پیشرفت همه را در کلاس کند بکند.

معایب کلاس خصوصی زبان انگلیسی

گاهی داشتن تمرکز بر یک مبحث در کلاس‌های خصوصی با توجه به این که توجه فقط به یک زبان آموز است برای زبان آموز سخت می‌شود.

حضور در کلاس‌های خصوصی معمولا هزینه بر تر هستند و در واقع به صرف هزینه بیشتر دارند.

در صورتی که معلم و زبان آموز دارای شخصیت متضاد باشند ممکن است در پروسه آموزشی با هم به مشکل بر بخورند.

نتیجه گیری:

سالیان سال است که برگزاری کلاس های زبان در مدارس انجام می‌شود و بسیاری از زبان آموزان به یادگیری زبان به صورت گروهی مجبور شده اند. در بخش عمده ای از مدارس، دانش آموزان در کلاس های گروهی از 10 تا 30 دانش آموز حضور داشته اند. پس یاد گرفته‌اند که باید با یک معلم به صورت اشتراکی درس خود را بیاموزند. بنابراین اگر شما یک زبان آموز با انگیزه یادگیری هر چه سریع‌تر هستید، کلاس‌های گروهی زبان ممکن است یک تجربه خسته کننده باشد.

از سوی دیگر، دانش آموزان می توانند با تعامل و یادگیری از یکدیگر در محیط‌های گروهی سود ببرند.  این مساله حتی می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان نیز منجر شود.

در عین حال مزایای یادگیری در درس خصوصی زبان بسیار زیاد است و اصلی ترین آن این است که در کلاس‌های خصوصی توجه معلم به صومرت کامل به نیازها، مهارت‌ها و اهداف یک زبان آموز معطوف می‌شود و در نتیجه به دستیابی هدف زبان آموز کمک شایانی خواهد شد. در عین حال در کلاس های خصوصی این مساله که شخص یک زبان آموز با انگیزه است یا نیست زیاد پررنگ نیست، چون در این کلاس‌ها، مدرس تمامی تلاش خود را برای یادگیری سریع تر و دریافت نتیجه بهتر انجام می‌دهد.

مشاوره رایگان برای انتخاب بهترین شیوه یادگیری

همچنان باید گفته شود که در نهایت تصمیم گیری در مورد این که کدام روش مناسب است به عهده خود زبان آموز است. باید با توجه به هزینه، انگیزه خود یکی از دو روش را انتخاب کرده و در نهایت این تلاش و پشتکار زبان آموز است که می‌تواند در هر کدام از شیوه‌ها به رسیدن به نتیجه بهتر کمک کند.

موسسه آموزش زبان نیو به عنوان یکی از موسسات فعال در آموزش زبان انگلیسی در سطوح و با روش‌های مختلف، به زبان آموزان مشاوره رایگان برای تصمیم گیری بهتر در انتخاب شیوه‌ حضورشان برای یادگیری می‌دهد که می توانید از طریق لینک رزرو آنلاین زمان مشاوره خود را ثبت کنید و یا با شماره تلفن تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *