کدام مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا مناسب است

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان، واقع در قاره آمریکای شمالی و با آب‌و‌هوایی سردسیر است. پایتخت کانادا شهر اتاوا و از جمله شهرهای بزرگ آن می‌توان به تورنتو، مونترال و ونکوور اشاره کرد. اولین زبان رسمی کانادا انگلیسی و دومین زبان رسمی آن فرانسوی است که فقط در برخی از استان‌ها و شهرها (همچون کبک) از آن استفاده می‌کنند. در زبان نیو ، زبان آموزان با شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی متفاوت با منابع، تکنیکها و متد آموزش انگلیسی کانادا، برای مقاصد مختلف آموزش می‌بینند. این کشور دارای دانشگاه‌های معتبری (برای ادامه تحصیل) و فرصت‌های کاری و تجاری فراوانی است. و مقصد بسیار مناسبی برای مهاجران سراسر دنیاست.

برنامه‌های متفاوتی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که هرکدام دارای الزامات متفاوت و خاصی است. مواردی همچون ملیت، سن، توانایی استفاده از زبان انگلیسی، تحصیلات، تجربه کاری، درآمد و مهارت‌ها، شرایطی متفاوت برای شما ایجاد می‌کنند. هرکدام از این موارد برای شما امتیازی در بر‌دارد و هرچه مدارک و اسنادی که ارائه می‌دهید بهتر و معتبر‌تر (مانند داشتن نمره بالا در آزمون زبان انگلیسی) باشد امتیاز بالاتری دریافت خواهید کرد.

مدرک زبان برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا (چه برای تحصیل چه برای ورود به بازار کار) نیاز به ارائه یک مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی معتبر دارید. اگر به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه تسلط داشته باشید می‌توانید یکی را به عنوان زبان نیو و دیگری را به عنوان زبان دوم معرفی کنید. در این صورت امتیاز بالاتری دریافت خواهید کرد.

مدارک معتبر زبان انگلیسی:

CELPIP-General (CELPIP-G)

CELPIP-Academic (CELPIP-A)

Academic)IELTS (General & 

TOEFL (test of English as a foreign language)

PTE (Pearson Test of English)

مدارک معتبر زبان فرانسه:

 Test d’évaluation de français

Test de connaissance du français

همانطور که ملاحظه کردید مدرک آیلتس و PTE هم مورد تایید مراکز کانادا میباشد و به راحتی و با برنامه ریزی میتوانید یکی از آزمونهای PTE و آیلتس را بگیرید. برای آمادگی آزمون PTE و آیلتس از دوره‌های تخصصی آمادگی آزمون زبان نیو استفاده کنید. نمره آیلتس مورد قبول کانادا 5.5 تا 6 و بعضی مراکز نمره 6.5 هم تقاضا میکنند. ولی نمره +6 در کانادا نسبتا بالا محصوب میشود. در مورد PTE نمره +65 نمره بالا به حساب می‌آید و تقریبا تمام مراکز آن را می\ذیرند.

اکسپرس اینتری | Express Entry

اکسپرس اینتری یک سیستم آنلاین برای مدیریت کاربردی درخواست اقامت دائم کارکنان ماهر است. در این روش بر اساس مهارت و توانایی‌های فرد در کمک به اقتصاد کانادا، کارگران ماهر را انتخاب می‌کنند. برای اقدام به این روش اول باید ببینید آیا مهارت‌ها و تجربیات کاری شما در دسته مشاغلی که دولت کانادا درخواست می کند وجود دارد یا خیر. سپس مدارک خود (مثل مدرک معتبر در زبان انگلیسی یا مدارک شغلی) را آماده نمایید و آنها را ارسال کنید. درصوتی که نمره شما بالا باشد، برای شما دعوت‌نامه‌ای ارسال خواهد شد که می‌توانید با آن برای درخواست اقامت دائم اقدام نمایید. این دعوت‌نامه برای 60 روز اعتبار دارد و در این مدت باید تمام مدارک و فرم درخواستتان را تکمیل کنید. اگر ازدواج کرده‌اید یا شریک زندگی دارید، یکی از شما باید متقاضی اصلی شرکت در این برنامه مهاجرتی باشد و همسرش را نیز به عنوان زیر مجموعه در لیست خود قرار می دهد.

مهاجرت به استان کبک از طریق نیروی کار

این برنامه مخصوص افرادی است که می خواهند ساکنین دائمی کانادا شوند و در کبک زندگی کنند. این استان دارای قوانین خاص خود برای انتخاب مهاجران است. بر اساس این برنامه شما باید درخواست خود را برای استان کبک ارسال کنید، پس از بررسی و ارزیابی آن توسط اداره مهاجرت کبک، گواهی برای شما ارسال می شود که نشان دهنده پذیرفته شدنتان در این استان به عنوان یک مهاجر است. پس از دریافت این گواهی‌نامه شما می توانید برای پناهندگی، اقامت دائم یا شهروندی کانادا اقدام نمایید. این پروسه تقریبا بین 15 تا 17 ماه به طول می‌انجامد و حداقل هزینه‌های آن نیز 1040 دلار کانادا می‌باشد.

ویزای استارت آپ | Start-up visa

این برنامه راهی برای مهاجرت به کانادا از طریق شروع یک کسب و کار جدید و ایجاد شغل برای حمایت از کارآفرینان است. برنامه استارت آپ مخصوص مهاجرانی با مهارت‌ها و توانایی‌های بالا برای ساختن کسب و کار جدید است. این برنامه افرادی را هدف قرار می‌دهد که نوآور هستند، می‌توانند برای کانادا کارآفرینی و در مقیاس جهانی رقابت کنند. این ویزا هزینه حداقلی 1540 دلار کانادا را برای شما در بردارد و پروسه آن بین 12 تا 16 ماه زمان می‌برد. برای دریافت این ویزا باید برنامه ای برای زندگی و کار در کانادا  و یک گواهی تایید شده از یک نهاد (که نشان‌دهنده ضرورت ورود شما به کاناداست) را ارئه دهید.

ویزای خویش فرما | Self-employed

این برنامه مخصوص کسانی است که مایل هستند به صورت مستقل به کانادا مهاجرت کنند و در زمینه‌های فرهنگی یا ورزشی مشغول به فعالیت شوند. هزینه‌های آن از 1540 دلار کانادا شروع می‌شود و پروسه تایید آن تقریبا 25 ماه زمان می‌برد. برای دریافت این ویزا باید شایستگی و تجربه لازم را داشته و مایل به کار به صورت خویش فرما باشید (داشتن شایستگی لازم یعنی شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در سطح جهانی).

حمایت خانواده | Family sponsorship

اگر شما شهروند کانادا هستید یا اقامت دائمی کانادا را دارید، می توانید به عنوان حامی از همسر، فرزندان، والدین، پدربزرگ، مادربزرگ یا دیگر افراد خانواده جهت زندگی در کانادا حمایت کنید. این افراد می‌توانند در کانادا زندگی کنند و به تحصیل مشغول شوند. حداقل هزینه‌ها برای این برنامه 1040 دلار کانادا است و زمان تقریبی آن برای تایید 20 تا 24 ماه می‌باشد.

برنامه استانی | PNP Workers

این برنامه مخصوص مهاجرانی است که با داشتن تجربه کاری، مهارت، تحصیلات و دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک استان خاص، قصد مهاجرت به آن استان را دارند. هر استان (قلمرو) با توجه به نیازهای اقتصادی خود، دارای برنامه‌های مهاجرتی خاصی است و ممکن است در هرکدام از این برنامه‌ها افراد متفاوتی را هدف قرار دهد. در صورت دارا بودن شرایط و الزاماتی که هر استان اعلام می‌کند، میتوانید مدارک خود را ارسال و در صورت تایید برای پناهندگی، اقامت دائم یا شهروندی کانادا درخواست دهید.

پناهندگی

کانادا برای تایید ویزای پناهندگی قوانین سختگیرانه‌ای دارد. این قوانین برای حفاظت از امنیت و سلامت کانادایی‌هاست. ازاین‌رو بیاد دلایل روشنی جهت پناهندگی وجود داشته باشد تا دولت کانادا آن را تایید نماید. در این‌صورت دولت کانادا حمایت‌ و کمک لازم را برای پناهندگان انجام خواهد داد. توجه داشته باشید که این سیستم اساسا از سایر موارد جداست و روندی دیگر را در پی دارد.

تحصیل

هر استان و ایالت کانادا دارای سیستم آموزشی مخصوص به خود است. پس از انتخاب دانشگاه یا کالجی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، باید با آن تماس برقرار کنید تا لیستی از مدارکی که نیاز دارند را دریافت و آنها را آماده نمایید. در صورت تایید مدارک و اسناد تحصیلی می توانید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایید.

در ادامه پنج دانشگاه برتر کانادا که جزو برترین دانشگاه‌های دنیا نیز هستند را مشاهده می‌کنید:

 1. دانشگاه تونتور | University of Toronto | تورنتو | بیستمین دانشگاه برتر دنیا
 2. دانشگاه بریتیش کلمیبا | University of British Columbia | ونکوور | بیست و نهمین دانشگاه برتر دنیا
 3. دانشگاه مک گیل | McGill University | مونترال |  چهل و سومین دانشگاه برتر دنیا
 4. دانشگاه مک مستر | McMaster University | هامیلتون | رتبه 130 در دانشگاه های برتر دنیا
 5. دانشگاه مونترال | University of Montreal | مونترال | رتبه 136 در دانشگاه های برتر دنیا

از آنجا که بسیاری از دانشجویان به دنبال دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر با هزینه‌های کمتر هستند، ما برای شما لیستی از دانشگاه‌های ارزان کانادا را آماده کرده‌ایم. باهم نگاهی به این لیست خواهیم انداخت:

 1. Brandon University دانشگاهی واقع در شهر براندون استان مانیتوبا کاناداست. این دانشگاه شامل دانشکده‌های هنر، آموزش و پرورش، علوم انسانی، علوم پایه، علوم بهداشتی و موسیقی است. هزینه تقریبی تحصیل در آن بین 5000 تا 8000 دلار کاناداست.
 2. Memorial University of Newfoundland دانشگاهی واقع در سنت‌جان، نیوفادلند و لابرادور کاناداست. این دانشگاه شامل 30 کالج تحقیقاتی از جمله موسسه تحقیقات اجتماعی و اقتصادی، واحد تحقیقات سلامت، مرکز تحقیقات ژنتیک، مرکز مطالعات اکوسیستمی و… است. هزینه تقریبی تحصیل در این دانشگاه بین 6000 تا 8800 دلار کاناداست و رتبه 23 در بین دانشگاه‌های برتر کانادا را دارد.
 3. Saint Paul University یک دانشگاه دو زبانه واقع در اوتاوا (پایتخت) کاناداست. دوره‌های کارشناسی آن شامل ارتباطات اجتماعی، روابط انسانی، اخلاق عمومی و فلسفه، نوآوری اجتماعی و الهیات و دوره‌های ارشد آن شامل مشاوره و روان درمانی، اخلاق عمومی و فلسفه، رهبری تحولات و الهیات است. هزینه تحصیل در آن بین 5000 تا 6000 دلار کاناداست.
 4. Athabasca University دانشگاهی در آلبرتا و مخصوص آموزش از راه دور (دوره‌های آنلاین) است. این دانشگاه را سریعترین دانشگاه در حال رشد کانادا نیز نامیده‌اند. AU شامل پنج کالج تجارت، بهداشت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و دانشکده علوم و فناوری است. هزینه تحصیل در آن بین 9000 تا 10000 دلار کانادا است.
 5. Concordia University of Edmonton یک دانشگاه خصوصی در ادمونتون کاناداست. این دانشگاه شامل 45 رشته در حوزه هنر، علوم پایه و مدیریت است. هزینه تقریبی تحصیل در دانشگاه کونکوردیا 11000 تا 12000 دلار کاناداست.
 6. University of Manitoba یک دانشگاه تحقیقاتی در مانیتوبا کاناداست. این دانشگاه شامل 24 دانشکده است که اکثر آنها مخصوص تحصیلات تکمیلی و دکترا می باشند. دانشکده هایی همچون کشاورزی، معماری، هنر، دندانپزشکی، مهندسی، علوم انسانی، پزشکی، پرستاری، داروسازی و غیره. مانیتوبا، شانزدهمین دانشگاه برتر کاناداست و هزینه تقریبی تحصیل در آن 12000 تا 14000 دلار کانادا می‌باشد.
 7. University of Saskatchewan یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در ساسکاچوان کاناداست. این دانشگاه رتبه 14 را در دانشگاه‌های پزشکی برای سال 2019 کسب کرده‌است. ساسکاچوان برنامه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌دهد که از آن جمله می‌توان به کشاورزی، علوم زیستی، هنر، بیوتکنولوژی، دندانپزشکی، پزشکی، پرستاری، مهندسی و… اشاره کرد. این دانشگاه همچنین رتبه 21 را در دانشگاه‌های کانادا دارد و هزینه تقریبی تحصیل در آن بین 12000 تا 14000 دلار کانادا است.
 8. University of Winnipeg یک دانشگاه عمومی در وینیپگ کاناداست. دانشکده‌های آن شامل هنر، تجارت و اقتصاد، آموزش و پرورش، علوم زیستی، علوم پایه و علوم انسانی است. همچنین دارای موسسات و مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی متنوع و برنامه‌های تحصیلات تکمیلی زیادی است. هزینه تقریبی تحصیل در این دانشگاه بین 12000 تا 15000 دلار کاناداست.
 9. University of Victoria یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ واقع در شهر ویکتوریا (استان بریتیش کلمبیا) کانادا است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا و شامل دانشکده‌هایی همچون آموزش و پرورش، مهندسی، هنرهای زیبا، علوم انسانی، کسب‌و‌کار، علوم پایه و علوم اجتماعی است. دانشگاه ویکتوریا دهمین دانشگاه برتر کانادا و رتبه 272 را در بین دانشگاه‌های برتر دنیا دارد. هزینه تقربی تحصیل درآن بین 14000 تا 16000 دلار کاناداست.
 10. University of Ottawa یک دانشگاه تحقیقاتی دو زبانه واقع در اتاوا کاناداست. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه دوزبانه دنیا و هشتمین دانشگاه برتر کاناداست. همچنین رتبه 208 را در بین دانشگاه‌های برتر دنیا دارد. هزینه تقریبی تحصیل در آن بین 14000 تا 16000 دلار کانادا است.

نتیجه گیری:

کانادا کشوری پهناور با فرصت‌های شغلی و تحصیلی فراوان و عالی و کشوری مهاجر پذیر است (البته با قوانین و شرایط خاص خود!). در کانادا هر استان (ایالت) با توجه به شرایط اقتصادی خود، نیروهای کار ماهر را در تخصص‌های مختلف می‌پذیرد. البته پیدا کردن شغل و کار تنها راه مهاجرت به کانادا نیست، شما می توانید از اسپانسرشیپ، ویزای تحصیلی، استارت آپ و… نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید برای ورود قانونی و گرفتن اقامت دائم کانادا (با هرکدام از روش‌هایی که ذکر شد) نیاز به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی (یا فرانسوی) دارید. و این شاید اولین قدم برای مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. برای قدم در این راه، دوره‌های کامل و تخصصی زبان نیو کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *