چگونه دایره واژگان آیلتس IELTS خود را گسترش دهیم

لغات یکی از اجزای تشکیل دهنده زبان و جز جدانشدنی آن هستند. در همین راستا یکی از عوامل موفقیت در آزمون آیلتس نیز به شمار می روند. آماده شدن برای آزمون آیلتس گام‌های زیادی دارد، از جمله درک آزمون، شناخت راه‌ها و روش‌های آن و تمرین زیاد! علاوه بر تمام این‌ها شما به “واژگان” نیز نیاز دارید: برای بخش خواندن، بخش گوش دادن، برای نوشتن یک مقاله خوب و برای توانایی سخن گفتن در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس. برای موفقیت در تمام این بخش‌ها باید کلمات زیاد و مناسبی به خاطر داشته باشید. در ادامه 10 نکته مهم برای یادگیری کلمات جدید را باهم مرور می‌کنیم:

  1.  از فرهنگ لغات انگلیسی استفاده کنید

وقتی با یک کلمه جدید روبرو می‌شوید آن را در فرهنگ لغات جست‌و‌جو کنید. می‌توانید از فرهنگ لغات آنلاین یا دیکشنری‌های کاغذی استفاده کنید. البته نوع آنلاین آن به شما اجازه می‌دهد که تلفظ آن کلمه را نیز بشنوید. هر دو سایت  dictionary.com و thesaurus.com بسیار مفید و کاربردی هستند و می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. از ترجمه استفاده نکنید، درست است یک فرهنگ لغات انگلیسی به فارسی ممکن است به شما کم کند تا معنی آن واژه را در زبان مادری خود بفهمید، ولی با کمک آن نمی‌توانید این واژه را به دایره لغات انگلیسی خود اضافه کنید. شما باید قادر به فکر کردن به کلمه در زبان انگلیسی و بدون اتکا به ترجمه آن باشید. در غیر اینصورت شما به کلمه در زبان مادری‌تان فکر می‌کنید و زمانی که به ‌آن نیاز دارید، آن را پیدا نمی‌کنید. پس سعی کنید از لغتنامه‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و برای هر کلمه چند مترادف را به خاطر بسپارید. لازم نیست تعداد آن زیاد باشد. چند مورد جالب را انتخاب کنید و آنها را به لغات آیلتس خود اضافه کنید.

  1.  مجله لغات داشته باشید

یک محل برای ذخیره واژگان خود داشته باشید. می‌توانید از یک نوت بوک یا یک دفترچه استفاده کنید. بدین ترتیب کلمه جدیدی که می‌شنوید یا می‌خوانید را همراه با معنی آن (به زبان انگلیسی) به مجله خود اضافه کنید.

  1.  مجله خود را سازماندهی کنید

کلمات گروهی که مرتبط هستند یا به یک موضوع مشابه مربوط می‌شوند را در یک دسته بگنجانید. بدین ترتیب راحت‌تر می‌توانید در صورت لزوم به آنها دسترسی پیدا کنید. این دسته بندی‌ها می‌توانند شامل غذا، سرگرمی، طبیعت، ورزش، جامعه و… باشند. (نکات چهار و پنج نیز نوع دیگری از سازماندهی کلمات هستند)

  1.  اشکال مختلف کلمه را فهرست کنید

 اسم، فعل، صفت، قید و حتی حروف اضافه قبل و بعد از آن‌ها را در یک لیست بگنجانید. به عنوان مثال کلمه “manage” یک فعل است. اسم این کلمه می‌شود: management”“. صفت آن کلمه “manageable” و قید آن کلمه “manageably” است. اسم مفعول آن نیز “managed” می‌باشد. حالا شما پنج کلمه جدید دارید. این کار باعث می شود با افزایش بانک لغات خود، تصحیح کننده آزمون آیلتس را تحت تاثیر قرار دهید. یک فرهنگ لغت معمولا فرم‌های مختلف کلمه را دارد و به صورت اختصار آن‌ها را به شکل (N) برای اسم (V) برای فعل (adj) برای صفت و (adv) برای قید نشان می‌دهد.

  1.  کلمات مرتبط

لیستی از کلماتی تهیه کنید که با کلمه‌تان مرتبط است و اصولا با آن در جملات کنار هم قرار می‌گیرند. یا حتی معنی و مفهوم هم را کامل می‌کنند. به عنوان مثال برای کلمه “manage” می‌توانید از این کلمات بهره ببرید:

Efficient management, Manage competently, Competent management,…

  1.  نوشتن، نوشتن و نوشتن

نوشتن کمک می‌کند تا کلمات جدید را به حافظه خود اضافه کنید. هنگامی که یک کلمه جدید می‌بینید یا می‌شنوید آن کلمه در ناخود‌آگاه شما جای می‌گیرد. واژگانی که می‌دانیم ولی نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم. ما می‌خواهیم این لغات را به بخش خودآگاه مغز ببریم تا بعدا بتوانیم در صورت لزوم از آنها استفاده کنیم و بهره ببریم. برای انجام اینکار باید از کلمات جدید استفاده کنیم! یک راه راحت این است که با استفاده از کلمه جدید یک تا دو جمله بنویسیم. حتی بهتر است با به کار بردن آن در یک مقاله کوتاه و در فرم‌های مختلف خلاصه‌ای کوتاه بنویسیم و آن را چندین بار بخوانیم. به یاد داشته باشید املای خود بررسی کنید و شکل و فرم درست کلمات را به کار ببرید. در پایان هر هفته به لیست خود برگردید، 10 کلمه را از لیست خود انتخاب کنید و با آن داستانی کوتاه بنویسید. این می‌تواند بازتاب خوبی در پی داشته باشد: بازنگری در کلمات جدیدی که آموخته‌اید و تمرین در نوشتن مقاله آیلتس.

  1.  خواندن، خواندن و خواندن

هرچه بیشتر بخوانید کلمات بیشتری بدست خواهید آورد. این برای آمادگی آزمون آیلتس و افزایش روانی و سلاست زبان انگلیسی بسیار مفید است. لازم نیست در مورد چیزهای خسته کننده مطالعه کنید. در مورد موضوعاتی که به آن علاقه‌مندید بخوانید: غذا، باغبانی، مد، اخبار، علم، هنر و…. همین طور که متنی را می‌خوانید با کلمات جدید روبرو می‌شوید که می‌توانید معنی آن را از متن درک کنید یا آن را در دیکشنری بیابید. سپس آن را به لیست لغات آیلتس خود بیفزایید.

مقاله مرتبط:  نکات کلیدی برای موفقیت در رایتینگ تسک 2

  1.  گوش دادن

شنیدن کلمات به شما کمک می‌کند از چگونگی استفاده آنها آگاه شوید و تلفظ درست آن را بیاموزید. فیلم‌های کوتاه و موسیقی در این مورد کمک بزرگی به شما خواهند کرد. هم چنین ویدئوهای تدتاک منابع خوب، جالب و الهام بخش در مورد موضوعات مختلف هستند. ضمن اینکه در تدتاک‌ها شما می‌توانید رو‌نوشت فارسی یا انگلیسی متن گفته شده را نیز پیش روی خود داشته باشید، آنها را بخوانید و املا کلمات جدید را یاد بگیرید. این به شما کمک می‌کند تلفظ درست کلمات، نحوه مناسب استفاده آنها در متن و نحوه املای صحیح آنها را بفهمید.

  1.  هر روز یک کلمه

سعی کنید هر روز یک کلمه جدید یاد بگیرید. آن را به لیست مجله واژگان خود اضافه کنید. تلفظ آن را درک کنید. مترادفات و فرم‌های مختلف کلمه را در مجله خود یاد‌داشت کنید. آنها را مرور کنید و در تمرینات آیلتس از آن استفاده کنید.

  1.  صحبت کنید

کلمات جدید را به مکالمات روزمره خود اضافه کنید. با استفاده از کلمات جدید که در آن هفته آموخته‌اید، درباره فیلمی که دیده‌اید یا مقاله‌ای که خوانده‌اید با دوستان خود به گفت‌و‌گو بنشینید. بهترین راه برای یادآوری کلمات استفاده از آنهاست. این روش شما را رشد می‌دهد و کلمه را به بخشی از خود‌‌‌آگاه ذهنتان منتقل می‌کند که می‌توانید در صورت لزوم به آن دسترسی پیدا کنید. در نهایت باعث افزایش رضایت شما (از داشتن دایره لغات وسیع) و موفقیت‌تان در آزمون آیلتس می‌شود.

نتیجه‌گیری:

آمادگی آزمون آیلتس گام‌ها و بخشهای مختلفی دارد. یکی از این قسمت‌ها کار بر روی لغات کاربردی است. باید سعی کنید دایره لغات خود را افزایش دهید. واژگان در همه قسمتهای آزمون آیلتس (Speaking, Reading, Writing, Listening) به یاری شما می‌آیند. برای یادگیری لغت‌های جدید باید متون جدید بخوانید و بشنوید. لیستی از لغات جدید همراه با مترادفات، فرم‌های مختلف کلمه و کلمات مرتبط با آن درست کنید. هر روز کلمه جدید بیاموزید و آن را در زندگی روزمره بکار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *