چرا یادگیری زبان انگلیسی را در نیمه راه رها می‌کنیم؟

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست. در نقاط مختلف دنیا، به اهمیت آموزش هر چه بهتر این زبان که زبان بین‌المللی است پرداخته می‌شود، اما باز هم همواره مشاهده می‌شود که با وجود تلاش‌هایی که در بهبود سیستم‌های آموزش زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و حتی با وجود آگاهی اکثر مردم به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی، عده زیادی در یادگیری این زبان به مشکل بر می‌خورند و در نهایت یادگیری را کنار می‌گذارند.

دلایل متفاوتی از جمله سن زبان آموز، متدهای آموزشی، شیوه تدریس مدرس، محیط آموزشی باعث ترک فرآیند یادگیری زبان انگلیسی برشمرده می‌شوند. در این مقاله به دلایل ناموفق بودن عده‌ای از زبان‌آموزان و ترک کلاس‌های زبان انگلیسی پرداخته می‌شود.

علل بسیاری در یادگیری ناموفق زبان انگلیسی در بین زبان آموزان وجود دارد.

  1. امکانات آموزشی ناکافی

با وجود آنکه در موسسات زبان تلاش زیادی برای تجهیز کردن کلاس‌ها انجام می‌شود اما همچنان بعضی موسسات به داشتن امکانات کافی آموزشی از جمله امکانات تصویری و یا حتی ایجاد فضای مناسب دقت لازم را مبذول نمی‌کنند و این مساله به ناموفق بودن آنها در تدریس منجر می‌شود.

البته لازم به ذکر است که امکانات آموزشی تنها امکانات تکنولوژیک از جمله تخته‌های هوشمند و کامپیوتر نیست بله امکاناتی از جمله امکانات رفاهی، شلوغ نبودن کلاس‌ها، محیط شکیل و خوب دکوراسیون شده و امن و شاد نیز می‌تواند در سطوح مختلف زبانی به آموزش و یادگیری بهتر زبان کمک کند.

  1. شیوه‌های نادرست مدیریتی معلم در کلاس

برای تمامی معلمان، علاوه بر داشتن تجربه و مهارت در حوزه تخصصی‌شان، آشنایی با اصول تدریس هم حائز اهمیت است. در عین حال معلمان باید به چگونگی مدیریت کلاس زبان و روش‌های برقراری ارتباط بهتر خود با زبان آموزان نیز آشنایی کامل داشته باشند.

برخی از موسسات در استخدام مدرسان خود به ویژگی‌های شخصیتی مدرسان دقت نمی‌کنند و در واقع معلم‌های علاوه بر تجربه در زبان انگلیسی باید تجربه کافی در برخورد با زبان آموزان را نیز داشته باشند و بتوانند کلاس را به خوبی با شیوه‌هایی جذاب و در حین حال آموزنده و فارغ از هرگونه پسند شخصی هدایت و مدیریت کنند.

ضمنا مدرسان زبان باید از ایجاد فضای رقابتی در کلاس جلوگیری کنند و به جای آن فضای مشارکتی را برای تقویت حس اعتماد به نفس زبان آموزان استفاده کنند. مدرسان باید بتوانند روحیه همکاری را در کلاس ایجاد کنند و نباید به زبان آموزان حس مقایسه شدن و رقابتی بودن فضای کلاس را القا کنند.

  1. سیستم ارزیابی نادرست

یکی از مواردی که به دلسرد شدن زبان آموز از سیستم آموزشی منجر می‌شود، سیستم نادرست ارزیابی است. بعضی موسسات به اهمیت کسب نمره بالا در کلاس‌ها برای ارتقای سطح زبان آموز اهمیت زیادی می‌دهند و با برگزاری آزمون‌های متعدد و سخت، توجه زبان آموز را صرفا به کسب نمره معطوف می‌کنند و از اهمیت یادگیری کاربردی آن غافل می‌شوند.

  1. سیستماتیک نبودن برنامه‌های آموزشی موسسات

برخی از زبان آموزان برنامه دقیقی برای یادگیری ندارند و یا خیلی در اهداف خود مصمم نیستند. اینجا است که اگر موسسات هم نتوانند برنامه درستی ارائه دهند، به ناامیدی زبان آموزان منجر خواهند شد.

موسسات باید برنامه منسجم و روشنی را به زبان آموز ارائه دهند تا آنها بدانند که در چه بازه زمانی و مطابق چه برنامه‌ای به اهداف خود در یادگیری در سطوح مختلف مورد نیازشان می‌توانند دست می‌یابند. متاسفانه اکثر موسسات برنامه‌ریزی دقیق و منظمی برای ارائه به زبان آموزان ندارند، این مساله با توجه به این که زبان آموز را همیشه در ابهام باقی می‌گذارد می‌تواند منجر به ناامیدی او شده و در نهایت به ترک دوره آموزشی بیانجامد.

  1. استفاده نامناسب از متدهای آموزشی

متدهای آموزشی مختلفی در موسسات زبان انگلیسی به کار برده می‌شوند. امروزه شیوه‌های سنتی آموزشی که بیشتر گرامر محور بودند و بر پایه یک یا دو کتاب پیگیری بودند، دیگر کاربرد ندارند.

با وجود تکنولوژی، امروزه شیوه‌های ترکیبی است که می‌تواند به آموزش هر چه بهتر و جذاب‌تر کمک کند. مدرسان زبان باید با دانش روز و متدهای نوین آشنایی داشته باشند تا بتوانند کلاس درس خود را به بهترین نحو مدیریت کنند. روند تدریس زبان انگلیسی، حتی در مؤسسات زبان خصوصی و معتبر نیز گاهی به قدر کافی به روز نیست.

آموزش زبان انگلیسی با مشکلات عدیده ای روبرو است که بخشی از آنها که منجر به ترک زبان آموز می‌شود، در این مقاله ارائه شد. موسسات و مدرسان زبان انگلیسی باید تغییرات اساسی در سیستم‌های آموزش خود ایجاد کنند و همواره در نظر داشته باشند که به روز بودن آنها می‌تواند به موفق بودن آنها و موفق بودن زبان آموز کمک شایانی کند.

موسسه زبان اول به عنوان یکی از موسساتی که با بهره گیری از شیوه‌های نوین آموزشی وارد عرصه آموزش زبان انگلیسی، برگزاری دوره‌های آموزشی و آمادگی برای آزمون‌های مختلف زبان کرده است،  همواره به اهمیت بررسی مشکلات و موانع یادگیری و ارائه راهکار برای رفع آنها دقت داشته است. شما می توانید بمنظور دریافت مشاوره از مشاوران و متخصصان آموزشگاه زبان اول از طریق لینک رزرو آنلاین، زمان مشاوره خود را ثبت کنید و یا با شماره تلفن تماس بگیرید. با حضور در موسسه آموزشی زبان اول یک بار و برای آخرین بار به یادگیری زبان انگلیسی خواهید پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *