ساختار آزمون پی تی ای آکادمیک – PTE Academic Format

در مقاله‌های قبلی دو بخش اول ساختار آزمون PTE را به تفصیل برای شما شرح دادیم و حالا قصد داریم در این مطلب به توضیح کامل بخش آخر ساختار آزمون PTE یا همان Listening بپردازیم. قسمت سوم آزمون PTE شامل سوالاتی است که در آن کلیپ‌های صوتی یا تصویری به صورت خودکار شروع به پخش شدن می‌کنند. شما هر کدام از کلیپ‌ها را تنها یکبار می‌بینید و می‌شنوید، پس با دقت گوش کنید. همچنین در این بخش مجاز به یادداشت برداری نیز هستید.

برای هر سوال این امکان وجود دارد که حجم صدا را کم یا زیاد کنید. در حالی که کلیپ صوتی یا تصویری پخش می‌شود می‌توانید با حرکت دکمه کنترل صدا به چپ یا راست آن را تغییر دهید.

3-1. خلاصه کردن متن

مدل سوال: پس از گوش دادن به یک صدای ضبط شده، یک خلاصه 50 تا 70 کلمه‌‌ای بنویسید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و نوشتن

طول سوال:‌ 60 تا 90 ثانیه

برای این آیتم، شما یک صدای ضبط شده را می‌شنوید و پس از آن باید خلاصه‌ای 50 تا 70 کلمه‌ای از چیزی که شنیدید بنویسید. شما برای نوشتن این خلاصه 10 دقیقه زمان دارید. صدا به صورت خودکار شروع به پخش شدن می‌کند و شما فقط یکبار قادر به گوش دادن آن هستید. تعداد کلماتی که می‌نویسید توسط سیستم شمارش و در کادری در پایین صفحه نمایش داده می‌شود. کمتر از 50 کلمه و بیشتر از 70 کلمه ننویسید. دکمه‌هایی برای Cut (برش)، Copy (کپی) و Paste (چسباندن) نیز وجود دارد که می توانید برای نگارش متن از آنها استفاده کنید.

نکات مهم تست:

اطمینان حاصل کنید نکات اصلی و مهم را در خلاصه آورده‌اید و متن‌تان سایر نکات را نیز شامل می‌شود.

وقتی در حال یادداشت برداری از متنی که به آن گوش می‌کنید هستید حتما نکته و ایده اصلی را یادداشت و مشخص کنید و نکته‌های مکمل را نیز از قلم نیندازید. با استفاده از یادداشت‌تان می‌توانید ایده اصلی را خلاصه کنید، همچنین از سایر موارد برای تکمیل متن و نوشتن محتوای قابل قبول استفاده کنید. بدین ترتیب نمره خوبی برای این قسمت دریافت خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که دستور زبان، املا و علائم نگارشی را بررسی کنید.

در یک خلاصه 50 تا 70 کلمه‌ای شما باید بتوانید از مهارت‌های گرامر، املا و واژگان درست استفاده کنید. پس بعد از اینکه خلاصه‌تان را نوشتید، 1 تا 2 دقیقه زمان بگذارید و جملات نوشته شده را از نظر موضوع، زمان صرف فعل‌ها و دستور زبان بررسی کنید. از ساختارهای دستوری که به آن مطمئن هستید و کلماتی که املا درست آنها را می‌دانید استفاده کنید. در آخر نیز نقطه‌گذاری‌ها را چک کنید:‌ نقطه‌ گذاری آخر هر جمله، گذاشتن کاما و شروع کردن جملات با حروف بزرگ.

نمره‌دهی

پاسخ در خلاصه کردن متن سخنرانی به توانایی شما در درک، تجزیه، تحلیل و ترکیب اطلاعات سخنرانی بستگی دارد. نوشتن نکات کلیدی در خلاصه و اینکه چگونه به ایده اصلی و سایر نکات اشاره کرده‌اید، نیز بررسی می‌شوند. نمره شما بر اساس 5 عامل مهم ارزیابی می‌شود:

محتوا: آیا متن شما نکات اصلی سخنرانی را خلاصه کرده است؟

نمره محتوا بر این اساس داده می‌شود که آیا به تمام نکات مهم متن بدون اشتباه جلوه دادن موضوع اصلی در خلاصه اشاره کرده‌اید. اگر خلاصه‌ای بنویسید که موضوع یا هدف سخنرانی را درک نکرده باشید، هیچ نمره‌ای دریافت نمی‌کنید و نمره شما در این قسمت صفر می‌شود. بهترین پاسخ‌ها آنهایی هستند که نکات اصلی را در آن آورده و به نکات ضروری و مکمل نیز اشاره کرده باشند. همچنین بر روی موضوع اصلی تمرکز دارند و اطلاعات کلیدی را شامل شوند.

فرم: آیا پاسخ شما دقیقا بین 50 تا 70 کلمه است؟

نمره فرم با شمارش تعداد کلمات شما به دست می‌آید. اگر تعداد کلمات شما بین 50 تا 70 کلمه باشد، نمره کامل را دریافت خواهید کرد. نوشتن کمتر از 50 کلمه یا بیشتر از 70 کلمه نمره شما را کاهش خواهد داد. اگر نوشته شما کمتر از 40 کلمه یا بیشتر از 100 کلمه باشد، شما هیچ نمره‌ای دریافت نخواهید کرد و نمره شما در این بخش از آزمون صفر خواهد شد.

گرامر: آیا در پاسخ شما گرامر درستی استفاده شده است؟

نمره گرامر با بررسی ساختار اصلی جمله شما تعیین می‌شود. بهترین پاسخ‌ها دارای عبارت‌های مختصر هستند و به وضوح معنای مورد نظر در آن قرار دارد.

واژگان: آیا پاسخ نشان‌دهنده انتخاب صحیح و مناسب کلمه و کاربرد آن است؟

نمره واژگان بر اساس انتخاب کلمات مرتبط با سخنرانی و متناسب با یک فضای آکادمیک داده می‌شود. استفاده از کلمات مترادف نیز مفید خواهد بود. بهترین پاسخ‌ها شامل متونی است که در آن از کلمات مناسب و مترادف برای نشان دادن تنوع و مهارت زبانی استفاده شده است.

املا: آیا پاسخ شما دارای املا درست و ثابت کلمات است؟

موسسه پی تی ای املای انگلیسی ایالات متحده، انگلستان، استرالیا و کانادا را به رسمیت می‌شناسد. با این حال برای نمره گرفتن در این بخش باید از یک کنوانسیون املایی بهره ببرید و استفاده کنید.

توجه: نمره برای خلاصه متنی که می‌نویسید تعیین می‌شود. هیچ اعتباری برای جواب ندادن یا پاسخ نادرست در این بخش داده نمی‌شود. این سوال بر مهارت‌های گوش دادن، نوشتن، دستور زبان، املا و واژگان تاثیر می‌گذارد. مهارت صحبت کردن با این سوال ارزیابی نمی‌شود و مهارت خواندن شما فقط برای خواندن دستورالعمل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-2. انتخاب چندگانه، پاسخ‌های چندگانه

مدل سوال: بعد از گوش دادن به صدای ضبط شده، با انتخاب بیش از یک پاسخ، به سوالات چند گزینه‌ای متن یا صدا پاسخ دهید.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن

طول سوال:‌ 40 تا 90 ثانیه

ساختار سوال دوم بخش لیسنینگ PTE انتخاب چندگانه است که برای این بخش شما باید به صدایی ضبط شده گوش دهید و به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید. گاهی اوقات بیش از یک جواب صحیح وجود دارد. صوتی شروع به پخش شدن می‌کند و شما فقط یکبار قادر به شنیدن آن هستید. سپس باید از بین لیستی از پاسخ‌ها، تمام گزینه‌هایی را که فکر می‌کنید درست است، انتخاب کنید. برای انتخاب یک گزینه روی آن با استفاده از دکمه چپ موس کلیک کنید و اگر نظرتان عوض شد دوباره روی گزینه، چپ کلیک کنید تا از انتخاب خارج شود. گزینه‌هایی که انتخاب می‌کنید زرد رنگ می‌شوند.

نکات مهم تست:

از نکات اصلی و مهم یادداشت برداری کنید.

در 7 ثانیه قبل از شروع ضبط، سوال را بخوانید و برای یادداشت برداری آماده شوید. یادداشت‌ها برای پاسخ دادن راهی مفیدتر از جواب دادن به سوالات در هنگام گوش دادن، هستند. زیرا ممکن است اطلاعات را به همان ترتیبی که در سوالات آمده است نشنوید. جزئیات و نکات اصلی را یادداشت کنید، زیرا باید بیش از یک گزینه را انتخاب کنید:

با توجه به معنی انتخاب کنید نه بر اساس مطابقت کلماتی که می‌شنوید.

گزینه‌هایی را انتخاب کنید که از نظر معنا بهترین و بیشترین مطابقت را با معنی متنی که شنیده‌اید داشته باشند. به دلیل اینکه همان عبارات و کلمات را در گزینه‌ای می‌بینید آن را انتخاب نکنید. گزینه‌ها ممکن است از همان کلماتی که شنیده‌اید استفاده کرده باشند ولی با معنای آن مطابقت نداشته باشند.

نمره‌دهی

در قسمت پاسخ‌های چند گزینه‌ای یک ویدئو یا صدای مختصر در یک موضوع آکادمیک را می‌بینید یا می‌شنوید. پاسخی که می‌دهید بر اساس توانایی شما در تجزیه و تحلیل، تفسیر و ارزیابی آن سوال سنجیده می‌شود. اگر تمام پاسخ‌هایی که انتخاب کرده‌اید صحیح باشند بیشترین امتیاز را می‌گیرید و اگر یک یا چند گزینه‌تان درست باشد نمره کمتری دریافت خواهید کرد.

توجه: این سوال تنها بر امتیاز مهارت listening تاثیر می‌گذارد. مهارت‌های Speaking و Writing شما در آزمون PTE با این سوال تست نمی‌شود و مهارت خواندن فقط در خوانش دستورالعمل‌ها و گزینه‌ها به شما کمک می‌کند.

3-3. جاهای خالی را پر کنید.

مدل سوال: یک رونوشت از متنی که صدای آن پخش می‌شود با جاهای خالی بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. بعد از شنیدن متن جاهای خالی را پر کنید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و نوشتن

طول سوال:‌ 30 تا 60 ثانیه

برای این بخش شما یک رونوشت از صدایی که پخش می‌شود دارید که جای برخی از کلمات آن خالی است. شما باید رونوشت را با تایپ کردن لغات و کلماتی که می‌شنوید کامل کنید. صدایی که می‌شنوید فقط یکبار برای شما پخش می‌شود. برای تایپ کلمات مناسب روی هر جای خالی کلیک کنید و بنویسید. همچنین می‌توانید از دکمه Tab برای حرکت در بین جاهای خالی استفاده کنید.

نکته: در حالیکه صدا پخش می‌شود، می‌توانید یادداشت برداری کنید و سپس جاهای خالی را پر کنید.

نکات مهم تست:

قبل از شروع پخش صدا، متن را مررور کنید.

در 7 ثانیه قبل از پخش صدا شما فرصت دارید تا متن را به سرعت مرور کنید و نگاهی به آن بیندازید. زمانی که اینکار را می‌کنید، جاهای خالی را نادیده بگیرید و سعی کنید موضوع اصلی متن را درک کنید. این به شما کمک می‌کند همانطور که متن را می‌شنوید، کلمات مناسب جاهای خالی را تشخیص دهید.

برخی از مواردی که می‌توانید به دنبال آن باشید:

نامهای مخصوص (که با حروف بزرگ شروع می‌شوند)، اطلاعاتی در مورد افراد و آنچه که انجام می‌دهند (مثلا مایک گریفیتز… محافظ)، مکان‌ها (به عنوان مثال جزیره سوماترا اندونزی) و سازمان‌ها (به طور مثال گروه حفاظت شده بنیاد بین المللی لئوس). نگران این نباشید اگر شما نمی‌دانید آنها چه چیزی یا چه کسی هستند.

همانطور که گوش می‌کنید، کلماتی را برای جاهای خالی در دفترچه خود یاداشت کنید.

صدا با سرعت نرمال و فقط یکبار پخش می‌شود. وقتی گوش می‌کنید وقت ندارید در مورد چگونگی املا کلمات جاهای خالی فکر کنید. از دفترچه‌تان برای نوشتن آنچه که می‌شنوید استفاده کنید. پس از اتمام صدا می‌توانید متن را بخوانید و با استفاده از یادداشت‌های خود در مورد کلمات جاهای خالی و نحوه املا آنها تصمیم گیری کنید. سپس آنها را در جاهای خالی یادداشت کنید:

به یاد داشته باشید آیتم بعدی شروع نمی‌شود تا زمانی که در پایین صفحه روی N (NEXT) کلیک کنید. بنابراین شما کمی وقت دارید که در مورد پاسخ‌هایتان فکر کنید.

نمره‌دهی

پاسخ شما برای پر کردن فرم‌ها بر اساس توانایی شما در شنیدن کلماتی که در متن نیستند و نوشتن آنها، ارزیابی می‌شود. نمره شما در پر کردن فرم‌ها بر اساس موارد زیر سنجیده می‌شود:

محتوا: آیا پاسخ شما شامل تمام کلمات جاهای خالی است؟

نمره شما در این بخش با شمارش تعداد کلمات مناسب و با املا درست تعیین می‌شود. هر کلمه درست یک نمره خواهد داشت.

توجه: اگر تمام سطرها با کلمه مناسب به درستی پر شده باشند، نمره کامل را دریافت خواهید کرد و اگر یک یا چند سطر نادرست باشند نمره کمتری می‌گیرید. امتیاز این قسمت از آزمون در Listening و Writing تاثیر می‌گذارد. مهارتSpeaking  در این سوال تست نمی شود و مهارت خواندن شما فقط برای خواندن دستعورالعمل سوال و رونوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-4. خلاصه درست را انتخاب کنید.

مدل سوال: بعد از گوش دادن به یک صدا، پاراگرافی که بهترین خلاصه آن است را انتخاب کنید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و خواندن

طول سوال:‌ 30 تا 90 ثانیه

ساختار آزمون PTE برای این آیتم به این صورت است که شما باید خلاصه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین مطابقت را با متن داشته باشد. فقط یکبار قادر به شنیدن صدای پخش شده، هستید. چندین گزینه ممکن وجود دارد که فقط یکی از آنها درست است. برای انتخاب گزینه با استفاده از دکمه چپ موس بر روی آن کلیک کنید. اگر نظرتان عوض شد می‌توانید دوباره چپ کلیک کنید تا گزینه از انتخاب خارج شود و گزینه دیگری را انتخاب کنید. خلاصه‌ای که انتخاب می‌کنید زرد رنگ و هایلایت می‌شود.

نکته: ممکن است شندین و خواندن همزمان دشوار باشد، به همین جهت توصیه می‌کنیم در هنگام گوش دادن یادداشت برداری کنید و سپس با استفاده از یادداشت‌هایتان گزینه صحیح را انتخاب کنید.

نکات مهم تست:

یاداشت برداری کنید و آن را با خلاصه درست مطابقت دهید.

قبل یا در حال شنیدن صدا، گزینه‌ها را نخوانید چرا که ممکن است شما را منحرف کند. در عوض در هنگام گوش دادن به متن نکات اصلی (مثل کلمات و عبارات کلیدی، اعداد، نام‌ها، تاریخ و هرگونه اطلاعاتی که گوینده به صورت برجسته بیان می‌کند) را در دفترچه یادداشت کنید. سپس گزینه‌ها را بخوانید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین مطابقت با جز‌ئیاتی که یادداشت کرده‌اید را دارد.

نمره‌دهی

پاسخ شما بر اساس انتخاب خلاصه صحیح و توانایی شما در درک، تجزیه، تحلیل و ترکیب درست اطلاعات ارزیابی می‌شود. هیچ امتیازی برای پاسخ نادرست یا جواب ندادن به سوال در نظر گرفته نمی‌شود.

توجه: این سوال بر امتیاز شما در دو مهارت Listening و Reading تاثیر می‌گذارد. مهارت‌های رایتینگ و اسپیکینگ در این سوال ارزیابی نمی‌شود.

3-5. انتخاب چندگانه، پاسخ‌ تکی

مدل سوال: پس از گوش دادن به صدا، به سوالات چند گزینه‌ای در مورد محتوای متن پاسخ دهید.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن

طول سوال:‌ 30 تا 60 ثانیه

برای این بخش از آزمون PTE باید به متنی گوش دهید و سپس به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید. صدایی که می‌شنوید فقط یکبار برای شما پخش می‌شود و تنها یکبار قادر به شنیدن آن خواهید بود. برای هر سوال چندین گزینه متفات وجود دارد که تنها یکی از آنها درست است. برای انتخاب گزینه با استفاده از دکمه چپ موس بر روی آن کلیک کنید. اگر نظرتان عوض شد می‌توانید دوباره چپ کلیک کنید تا گزینه از انتخاب خارج شود و گزینه دیگری را انتخاب کنید. پاسخی که انتخاب می‌کنید زرد رنگ و هایلایت می‌شود.

نکات مهم تست:

بر روی اطلاعاتی که نیاز دارید تمرکز کنید.

برای گوش دادن به سوالات چند گزینه‌ای بخش اصلی سوال به شما می‌گوید که باید بر روی چه چیزی تمرکز کنید. آگاهی از قسمت اصلی، به شما در گوش دادن بهتر کمک می‌کند.

به طور مثال: سوال به شما می‌گوید بر روی موضوع و ایده اصلی تمرکز کنید:

 (علت اصلی فروپاشی شرکت چیست؟) What was the main cause of the company’s collapse?

یا گوش دادن به برخی جزئیات و اطلاعات تکمیلی:

(سخنران به چه جنبه‌ای از سایست حمل و نقل گذشته اشاره کرد؟) What aspect of past transport policy does the speaker mention?

یا گوش دادن به یک نتیجه گیری که توسط سخنران انجام می‌شود:

 (سخنران چه پیشنهادی می‌دهد که کارخانه مجبور است انجام دهد؟)  What does the speaker suggest that the factory may have to do?

یا گوش دادن به هدف سخنران:

(چرا سخنران درباره کاهش مالکیت ماشین صحبت کرد؟)Why does the speaker talk about the fall in car ownership?

قبل از گوش دادن به متن، گزینه‌ها و سوال را مرور کنید.

در 5 ثانیه قبل از شروع پخش صدا، به سرعت سوال و گزینه‌ها را بخوانید تا مطمئن شوید موضوع را درک کرده‌اید. به عنوان مثال، در تصویر زیر، سوال نشان می‌دهد سخنران درباره آینده صحبت خواهد کرد و گزینه‌ها همه شامل کلمه “Media” هستند. بدین ترتیب خواهید فهمید که شما به متنی گوش خواهید کرد که درباره رسانه در آینده صحبت می کند. و شما قبل از شنیدن صدا، موضوع آن را درک خواهید کرد.

نمره‌دهی

 امتیاز شما در این بخش از آزمون PTE به درست جواب دادن سوالات و انتخاب گزینه درست بستگی دارد. سوالات با پاسخ اشتباه یا فاقد جواب شامل نمره‌ای نمی‌شوند.

توجه: این سوال تنها بر نمره Listening شماتاثیر می‌گذارد. مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن شما با این سوال تست نمی‌شود و مهارت خواندن فقط در خواندن دستورالعمل سوال و گزینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-6. کلمات جا افتاده را انتخاب کنید.

مدل سوال: پس از گوش دادن به متن، کلمه‌ی جا افتاده را از بین لیست انتخاب کنید تا متن کامل شود.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن

طول سوال:‌ 20 تا 70 ثانیه

سوال ششم از بخش لیسنینگ آزمون PTE کلمات جا افتاده است. برای این قسمت، به جای آخرین بخش از کلمات در متنی که پخش می‌شود صدای بوق می‌شنوید. برای تکمیل متن باید گزینه مناسب را از بین گزینه‌های نمایش داده شده انتخاب کنید. صدایی که می‌شنوید فقط یکبار برای شما پخش می‌شود و تنها یکبار قادر به شنیدن آن خواهید بود. برای هر سوال چندین گزینه متفات وجود دارد که تنها یکی از آنها درست است. برای انتخاب گزینه با استفاده از دکمه چپ موس بر روی آن کلیک کنید. اگر نظرتان عوض می‌توانید دوباره چپ کلیک کنید تا گزینه از انتخاب خارج شود و گزینه دیگری را انتخاب کنید. پاسخی که انتخاب می‌کنید زرد رنگ و هایلایت می‌شود.

نکات مهم تست:

اگر نظرتان نسبت به جواب سوال تغییر کرد، بدانید چه کاری باید انجام دهید.

برای هر مورد در این بخش، سه تا پنج گزینه وجود دارد که تنها یکی از آنها درست است. در پایان پخش صدا، بر روی گزینه‌ای که فکر می‌کنید درست است کلیک کنید. صدای بعدی پخش نمی‌شود تا بر روی دکمه Next کلیک کنید. بنابراین کمی وقت دارید تا نسبت به پاسخی که دادید بیاندیشید. اگر می‌خواهید جواب خود را تغییر دهید روی آن دوباره کلیک کنید. سپس دوباره بر روی گزینه‌ای که فکر می‌کنید درست است کلیک کنید.

نمره‌دهی

پاسخ شما در این قسمت بر اساس توانایی شما در پیش بینی آنچه از متن سخنرانی نمی شنوید و سرنخ هایی که از متن دریافت می کنید، مورد قضاوت قرار می گیرد. امتیاز شما در این بخش به درست جواب دادن سوالات و انتخاب گزینه درست بستگی دارد. سوالات با پاسخ اشتباه یا فاقد جواب شامل نمره‌ای نمی‌شوند.

توجه: این سوال تنها بر نمره Listening شما تاثیر می‌گذارد. مهارت‌های صحبت کردن و نوشتن شما با این سوال تست نمی‌شود و مهارت خواندن فقط در خواندن دستورالعمل سوال و گزینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3-7. کلمات نادرست را انتخاب کنید.

مدل سوال: یک متن از صدایی که پخش می‌شود بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. در حالی که به صدا گوش می‌دهید کلماتی که در رونوشت با صدا متفاوت هستند را مشخص کنید.

مهارت مورد نیاز:‌ گوش دادن و خواندن

طول سوال:‌ 50 تا 150 ثانیه

برای این بخش از آزمون PTE شما یک رونوشت از صدا و متنی که می‌شنوید پیش رو دارید، ولی رونوشت حاوی خطاهایی است. در حالی که به صدا گوش می‌کنید و متن را می‌خوانید، باید کلماتی که در رونوشت و صدا متفاوت هستند را پیدا کنید و تشخیص دهید. صدا فقط یکبار پخش میشود و تنها یکبار قادر به شنیدن آن هستید. برای انتخاب کلمه بر روی آن با استفاده از دکمه چپ موس کلیک کنید و اگر نظرتان را عوض کردید دوباره چپ کلیک کنید و کلمه دیگری را انتخاب کنید. کلمات انتخاب شده هایلایت و زرد رنگ می‌شوند.

نکات مهم تست:

قبل از گوش دادن به صدا، به سرعت متن رونوشت را مرور کنید و بر روی کلمات کلیدی تمرکز کنید.

در 10 ثانیه قبل از شروع صدا، نمی‌توانید متن رونوشت را کلمه را به کلمه و کامل بخوانید، اما برای درک موضوع می توانید آن را مرور کنید. بر روی کلماتی که به شما اطلاعات می‌دهند تمرکز کنید. به عنوان مثال، اسم‌ها (economy)، صفت‌ها (industrial)، و فعل‌ها (manufactured). درک کنید موضوع اصلی چیست، این به شما کمک خواهد کرد تا کلماتی که با موضوع مرتبط نیستند را انتخاب نکنید.

متن را با مکان نما همراه با گوش دادن دنبال کنید.

در این بخش شما باید کلمات اشتباه متن رونوشت را پیدا کنید، پس سعی نکنید به جای گوش دادن یادداشت برداری کنید. موس (مکان نما) را در امتداد خطوط و همزمان که صدای متن را می‌شنوید حرکت دهید و بر روی هر کلمه‌ای که متفاوت است کلیک کنید.

نمره‌دهی

نمره شما در این بخش به توانایی شما در تشخیص کلمات متفاوت متن و صدا بستگی دارد. هر کلمه درست یا نادرستی که انتخاب می‌کنید نمره دارد. اگر تمام کلمات انتخاب شده درست باشد، نمره کامل را دریافت خواهید کرد. اگر یک تا چند کلمه نادرست باشد، نمره کمتری دریافت می‌کنید. این سومین قسمت از سوالات آزمون PTE است که اگر انتخاب نادرستی داشته باشید نمره‌تان کم خواهد شد. برای هر گزینه اشتباه 1 نمره کم خواهد شد و برای گزینه‌های درست 1 نمره بدست خواهید آورد. پس مطمئن باشید که انتخاب‌های درستی انجام داده‌اید.

توجه: این سوال بر امتیاز شما در دو بخش Listening و Reading تاثیر می‌گذارد و مهارت‌های رایتینگ و اسپیکینگ در این سوال تست نمی‌شوند.

3-8. دیکته بنویسید.

مدل سوال: بعد از شنیدن یک جمله آن را بنویسید.

مهارت مورد نیاز:‌ شنیدن و نوشتن

طول سوال:‌ 3 تا 5 ثانیه

در این قسمت شما یک جمله کوتاه می‌شنوید که باید آن را در کادر پایین صفحه تایپ کنید. صدایی که می‌شنوید تنها یکبار پخش می‌شود و شما تنها یکبار قادر به شنیدن آن هستید. در حالی که صدا پخش می‌شود می‌توانید آن را در دفترچه خود یادداشت کنید. به یاد داشته باشید در آخر املای خود را بررسی کنید.

نکات مهم تست:

کلماتی که املای صحیح آنها را به خاطر می‌آورید با نظم درست در کادر تایپ کنید.

شما برای هر کلمه درستی که تایپ می‌کنید نمره دریافت می‌کنید. اگر کلمه‌ای را به خاطر می‌آورید ولی دقیقا نمیدانید در کجای جمله از آن استفاده شده بود از دانش گرامر انگلیسی خود کمک بگیرید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید:

نمره‌دهی

نمره‌ای که دریافت می کنید طبق املای شما و توانایی شما در به خاطر آوردن جمله‌ای که گفته شد، ارزیابی می‌شود. امتیاز شما در این قسمت بر اساس عامل زیر محاسبه می‌شود:

محتوا: آیا پاسخ شما شامل تمام کلمات جمله و تنها این کلمات است؟

نمره محتوا بر اساس شمارش تعداد کلمات صحیحی که نوشته‌اید، داده می‌شود. اگر تمام کلمات در جای درست و با املای صحیح نوشته شده باشند، شما بالاترین نمره را دریافت می‌کنید.

توجه: این سوال بر امتیاز شما در دو بخش Listening و Writing تاثیر می‌گذارد و مهارت‌ صحبت کردن در این سوال تست نمی‌شوند. مهارت خواندن نیز فقط برای خواندن دستورالعمل سوال استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری:

برای گرفتن بهترین نتیجه در آزمون PTE باید تمام جزئیات آزمون و ساختار آن را بدانید و بر آن تسلط داشته باشید. آزمون PTE درای سه قسمت کلی است که ما در چهار مقاله به تفضیل آن را توضیح دادیم. برای آمادگی در آزمون PTE به جز دانستن نوع و محتوای سوالات به تمرین و بالا بردن مهارت‌های خود نیز نیاز دارید. در همین راستا شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون PTE آزمون‌های ماک کمک شایانی به شما خواهند کرد.

ساختار سوالات آزمون PTE Academic | بخش ریدینگ (Reading)

در پارت اول آزمون یعنی اسپیکینگ و رایتینگ، ساختار سوالات بررسی شد اما در این مقاله پارت دوم آزمون PTE مهارت ریدینگ شما سنجیده می شود. بخش ریدینگ دارای 15 تا 20 تست مستقل و ترکیبی از آیتم های مختلف با نحوه پاسخ دهی مختلف است. مانند تست‌های چند‌گزینه‌ای با یک گزینه صحیح، چند‌گزینه ای با چند گزینه صحیح، مرتب کردن پاراگراف و پرکردن جاهای خالی از تست های این بخش است که برای نوشتن و گوش دادن به محتوای ارائه شده به زبان انگلیسی طراحی شده اند. یکی از سوالات بخش ریدینگ مانند بخش های دیگر متفاوت بوده و از رایتینگ است.

2.1 چند گزینه ای یک پاسخ (Multiple Choice, Single Answer)

مدل سوال: بعد از خواندن متن به یک سوال چند گزینه ای پاسخ می دهید(یک گزینه درست است)

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 300 کلمه

برای این سوال ریدینگ شما باید متن را به دقت بخوانید سپس به یک سوال چند گزینه ای پاسخ دهید. ممکن است چند گزینه کمی به پاسخ نزدیک باشند ولی فقط یک گزینه پاسخ درست است. همچنین امکان اصلاح پاسخ را هنگام انتخاب گزینه ها دارید و وقتی انتخاب می کنید با رنگ زرد هایلایت می شود.

مقاله مرتبط:  مراکز برگزاری و هزینه آزمون PTE

نکات مهم چند گزینه‌ای:

قبل از خواندن متن کلمات کلیدی را در یک نگاه یادداشت کنید

سوال این بخش ممکن است یک سوال یا یک جمله با یک جای خالی باشد. شما باید سعی کنید یک بار به دقت سوال را بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید، سپس در کمترین زمان به جواب می رسید.

گزینه های پاسخ را ارزیابی کنید

گزینه ها ممکن است به صورت کلمه، عبارت یا جمله باشند و شما احتمالاً قبل از خواندن متن هم، با پیدا کردن کلمات کلیدی می توانید پاسخ بدهید.

نمره دهی

نمره بالا در سوالات چند گزینه ای نیاز به توانایی آنالیز سریع و ارزیابی متن به صورت روخوانی دارد. نمره شما به تعداد پاسخ های درست بستگی دارد و هیپ نمره ای به جواب های غلط یا نامرتبط داده نمی شود. سوالات چند گزینه ای فقط روی نمره ریدینگ تأثیر دارند.

2.2 چند گزینه ای، چند جوابی (Multiple Choice, Multiple Answer)

مدل سوال: بعد از خواندن سوال چند گزینه ای باید یک یا چند گزینه را بعنوان پاسخ انتخاب کنید.

مهارت مورد نیاز : ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 300 کلمه

بین گزینه های موجود ممکن است چند گزینه درست باشند و باید همه گزینه هایی که فکر می کنید درست است را انتخاب کنید. شما می توانید گزینه انتخابی که به رنگ زرد درآمده را تغییر دهید، با انتخاب مجدد گزینه غیر فعال می شود و می توانید گزینه دیگری انتخاب کنید.

نکات مهم چند گزینه‌ای چند جوابی:

مطمئن شوید نمره دهی سوال چگونه است

دستورالعمل سوال را به دقت بخوانید شما بیش از یک گزینه درست در پاسخ ها دارید. شما برای هر جواب درست نمره میگیرید، درحالی که با انتخاب هر جواب غلط نمره از دست می دهید. اگر همه گزینه ها را انتخاب کنید نمره سوال را از دست خواهید داد.

گزینه های تکراری را یادداشت کنید

به سرعت گزینه ها را بخوانید اگر تکراری بود یادداشت کنید به ویژه صفت ها و اسم هایی که در گزینه ها تکرار می شوند به احتمال زیاد جواب درست مربوط به این گزینه هاست. کلمات تکراری را پیدا کنید سپس با توجه به آن ها جواب را بیابید.

نمره دهی

به نسبت تعداد جواب های درست در گزینه های موجود نمره می گیرید و هر گزینه اشتباه باشد به همان میزان نمره از دست می دهید. در واقع هر جواب اشتباه یک جواب درست را از بین می برد.

2.3 مرتب کردن پاراگراف (Re-order Paragraphs)

مدل سوال: چند باکس متنی در تصویر قرار می گیرد شما باید آن ها را در جای خود در پاراگراف قرار دهید

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 150 کلمه

چند باکس متن روی مانیتور با ترتیب بهم ریخته مشاهده می کنید که باید به ترتیب صحیح قرار بگیرند. در این سوال شما قسمت های خالی پاراگراف را که بصورت باکس متنی هستند درگ می کنید و سر جایشان قرار می دهید.

به دو صورت می توانید جاهای خالی را پر کنید:

1.        روی باکس متنی کلیک کرده و آن را در محل مورد نظر درگ کنید

2.      باکس متنی را کلیک کرده سپس روی بخش مورد نظر کلیک کنید، به علاوه شما میتوانید با کلیک روی فلش های بالا و پایین آن را هدایت کنید.

برای غیر فعال کردن گزینه ها در جای خالی صفحه کلیک کنید.

نکات مهم مرتب کردن پاراگراف:

قبل از جاگذاری عبارات در پاراگراف، باکس های متنی را بخوانید

برای درک ایده اصلی هریک، ابتدا باکس های متنی را بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید. این روش به شما کمک می کند تا ارتباط باکس های متنی با پاراگراف را بیابید.

موضوع پاراگراف را بیابید

هر پاراگراف خوب از یک موضوع تشکیل می شود که مشخص و روشن است و موضوعات دیگر به نوعی به آن مرتبط هستند. این جملات مانند تصویر زیر به تنهایی و مستقل می آیند و به چیزی یا کسی در متن ارجاع داده نمی شوند.

نمره دهی

نمره این سوال مانند سوالات چند گزینه ای به تعداد جواب های درستی که میدهید داده میشود. ممکن است شما به 2سوال از 4 سوال پاسخ درست و 2 سوال دیگر را اشتباه پاسخ دهید یا خالی بگذارید که در این صورت نمره ای از این بخش نمی گیرید.

2.4  پر کردن جاهای خالی (Fill in the Blanks)

مدل سوال: یک متن با چند جای خالی به شما نمایش داده می شود و شما باید کلمات را درگ کنید و در محل مورد نظر رها کنید.

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: حداکثر تا 80 کلمه

برای سوال های اینگونه فقط کافیست کلمات را در جای درست قرار دهید و جاهای خالی را پر کنید.

یک متن با تعدادی جای خالی دارید که از شما خواسته شده با گزینه های که دارید ، پر شوند.

نکات مهم پر کردن جاهای خالی:

به کلمات آشنایی که معمولا کنار هم می آیند توجه کنید

بعضی از کلمات اغلب با هم می آیند که به آن ها collocation می گویند و این کلمات به شما کمک می کند تا کلمه صحیح را پیدا کنید مثلا در عبارت The general public”” شما با دیدن کلمه general متوجه ارتباط آن با کلمه public می شوید و جاگذاری می کنید.

از مهارت گرامر کمک بگیرید

یکبار جمله را بخوانید سپس کلمه قبل جای خالی را بررسی کنید در مثال زیر کلمه beginning to”” قبل از جای خالی آمده و میدانیم که بعد از to فعل می آید پس به نوبت گزینه های غیر مرتبط را برای این فیلد خط بزنید. مثلا کلمه world و formal به ترتیب اسم و صفت هستند پس نمی توانند در فیلد قرار بگیرند.

در نهایت از گزینه های see و look باقی ماند که به معنی دیدن است و با جمله معنی نمی دهد پس گزینه های cite  و quote باقی می ماند که cite پاسخ صحیح است.

نمره دهی

برای گرفتن نمره بالا در این سوال شما به مهارت گرامر و دامنه واژگان مناسبی نیاز دارید. در سوالات جای خالی به میزان گزینه های درست نمره میگیرید و اگر تمام جاهای خالی را پر نکنید هم به میزان کلمات صحیح نمره میگیرید.

2.5 ریدینگ و رایتینگ (Reading & Writing Fill in the Blanks)

مدل سوال: ساختار سوال مانند بخش قبلی است و شما باید جاهای خالی را با کلمات پر کنید

مهارت مورد نیاز: ریدینگ

طول سوال: متن تا 300 کلمه

این سوال مشابه سوال قبلی است با این تفاوت که شما یک متن با تعدادی جاهای خالی دارید که مقابل هر جای خالی چند گزینه ارائه شده که فقط می توانید از آنها انتخاب کنید.

نکات مهم پر کردن جای خالی (رایتینگ):

کل متن را بخوانید تا به گزینه های درست برسید

فهمیدن مفهوم متن به شما در پیدا کردن گزینه های صحیح کمک می کند مثلا اگر متن زیر را کامل بخوانید کلمات و عبارات کلیدی که به “change” اشاره دارند را پیدا میکنید. روی فیلد خالی کلیک کنید تا گزینه های هر بخش برایتان نمایش داده شود.

عبارات قبل و بعد جای خالی به شما کمک می‌کند

کلمات پیشنهادی هر جای خالی ممکن است به نظر شبیه و هم خانواده بیایند اما کاربرد و معانی متفاوت دارند. در مثال زیر فقط کلمه “access” برای این فیلد مناسب است. سعی کنید کلماتی را انتخاب کنید که معنی جمله را تکمیل می کنند.

نمره دهی

دستورالعمل نمره دهی مانند سبخش قبلی به نسبت تعداد گزینه های درست امتیاز می گیرید و اگر خالی رها کنید هیچ امتیازی از این بخش نمی گیرید. نمره این سوال بر ریدینگ و رایتینگ شما تأثیر می گذارد.

نتیجه گیری:

با دقت به نکات گفته شده در بخش ریدینگ می توانید در آزمون PTE نمرات بالا بگیرید چرا که همه بخش های شما با هم ارتباط امتیازی دارند و سوالات ریدینگ کمی راحت تر از بخش های دیگر بوده و میتوانید با زیرکی از این بخش امتیاز بگیرید. مقاله بعدی ما پارت سوم (لیسنینگ) فرمت آزمون PTE را ازدست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *