روش های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

در این مقاله خبری از ترفند‌های پنج دقیقه‌ای برای یادگیری صحبت کردن به زبان انگلیسی نیست، ولی میخواهیم راهنمایی‌تان کنیم چگونه و در زمان کمتری بتوانید به صحبت کردن به زبان انگلیسی مسلط شوید.

نکات زیر را دنبال کنید تا بتوانید بهتر از همیشه انگلیسی صحبت کنید:

 1. قبول کنید زبان انگلیسی عجیب است!

گاهی اوقات زبان انگلیسی از قانون و قواعد پیروی میکند و در بعضی از موارد خیر‌، مثلا کلمه “read” به یک صورت نوشته میشود ولی بسته به اینکه در گذشته یا حال استفاده شود (read) یا (red) تلفظ میشود. یا کلمه (mice) که صورت جمع کلمه (mouse) است ولی برای جمع بستن کلمه (house) از (S) استفاده می‌شود و جمع آن به این صورت است: houses

متاسفانه موارد این چنینی در زبان انگلیسی فراوان است، به همین دلیل می‌گوییم زبان انگلیسی عجیب و غریب و غیر قابل توضیح است. بهترین کار این است که فقط استثنائات را حفظ کنید و به یادگیری ادامه دهید. به جای اینکه درگیر قواعد و قوانین شوید،‌کلمات و عبارات صحیح را یاد‌بگیرید و هر روزه آنها را مطالعه کنید.

 1. شیرجه زدن در عمق

یک ساعت زمان مطالعه انگلیسی در هفته‌ برای پیشرفت واقعی اصلا کافی نسیت. بهترین راه برای سرعت بخشیدن به یادگیری زبان‌، این است که حداقل هر روز چند دقیقه به آن اختصاص دهید. هر‌بار که شروع به مطالعه می‌کنید باید خودتان را در یادگیری غرق کنید. سعی کنید به زبان انگلیسی گوش دهید،بخوانید، بنویسید، صحبت کنید و حتی به انگلیسی فکر کنید! اگر میخواهید به صورت روان انگلیسی صحبت کنید، باید آن را بخشی ضروری از زندگی روزمره خود قرار دهید.

 1. دست از “دانشجو بودن بردارید

به همان اندازه که یک نگرش نادرست شما را از هدفتان دورتر می‌کند،‌ یک نگرش درست می‌تواند شما را موفق کند. فکرکردن به اینکه دانش آموزی در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید‌، را متوقف کنید. به این فکر کنید که میتوانید به خوبی و راحتی زبان انگلیسی را صحبت کنید. هرچند به نظر تغییر کوچکی بیاید، ولی به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و کمک میکند از زبان انگلیسی بیشتر استفاده کنید.

در حقیقت شما باید به زبان انگلیسی فکر کنید. برای مثال اگر میخواهید کلمه “Apple” را به زبان انگلیسی بنویسید،‌احتمالا اول به کلمه “سیب” فکر میکنید و سپس سعی می‌کنید کلمه‌ی صحیح انگلیسی آن را جایگزین کنید. به جای این کار،‌عکس سیب را تصور کنید و سپس فقط  کلمه “apple” را استفاده کنید. چالش واقعی هنگامی است که شما ترجمه را فراموش کنید و در عوض به تفکر به زبان انگلیسی بپردازید.

 1. در پاسخ دادن تقلب کنید

وقتی کسی به انگلیسی سوالی میپرسد با دقت گوش دهید، برای جواب دادن به سوال باید از خود سوال استفاده کنید. زبان انگلیسی در این موارد مثل آیینه عمل میکند:

 • Does he…..?    Yes, he does
 • Can she….?     Yes, she can
 • Is it….?           Yes, it is

اگر کسی از شما سوالی پرسید و شما مطمئن نیستید که چگونه پاسخ دهید،‌ به کلماتی که در سوال استفاده شده فکر کنید. به جای اینکه صرفاً گرامر انگلیسی را حفظ کنید، شروع به پیدا کردن الگوهای مشابه کنید. روش‌های ساده‌ای برای تقلب وجود دارد که فقط کافی است از آنها استفاده کنید تا راحتتر از کلمات استفاده کنید و انگلیسی صحبت کنید.

 1. بیشتر گوش کنید

هنگامی که بیشتر دانش آموزان به سخنرانی یک انگلیسی زبان native)) گوش می‌دهند،‌ تمرکز خود را بر فهم معنی کلمات میگذارند،‌ این مورد قطعا مهم است ولی از گوش دادن” موارد خیلی بیشتری می‌توانید بیاموزید. سعی کنید هنگام گوش دادن نه تنها به معنی کلمات بلکه به نحوه تلفظ درست آنها هم توجه کنید. دقت کنید که چه کلماتی در یک جمله و در‌کنار هم استفاده میشوند. اگر موارد و جزئیات را به خاطر بسپارید، دفعه‌ی بعدی که خواستید انگلیسی صحبت کنید بسیار راحت‌تر و روان‌تر صحبت خواهید کرد.

هنگامی که به سخنرانی یک انگلیسی زبان گوش می دهید، ممکن است فهمیدن و درک هر کلمه دشوار باشد، آنها ممکن است از کلماتی استفاده کنند که شما معنی آنها را نمی دانید، خیلی سریع صحبت کنند یا تلفظ قوی و متفاوتی داشته باشند.

یک روش فوق العاده برای تمرین گوش دادن تماشای TED TALK  است. تد تاک‌ها در واقع مجموعه‌ای از سخنرانی‌های افراد مشهور و معروف از سراسر جهان و با موضعاتی همچون تجربه شخصی،‌ حرفه‌‌ها،‌ تخصص کاری و… است.

هر چه بیشتر به سخنرانی های معتبر گوش کنید،‌بهتر میتوانید به طور طبیعی انگلیسی صحبت کنید.

مقاله مرتبط:  6000 ویدئو تدتاک برای تقویت زبان انگلیسی

 1. از آن استفاده کن یا آن را دور بیانداز!

یک اصطلاح انگلیسی می‌گوید “Use it or lose it”، که میتواند این رامعنی را داشته باشد:‌ اگر قرار است تمرین نکنید،‌ممکن است آنرا فراموش کنید. این ایده را همیشه به خاطر داشته باشید:‌ بهترین راه برای یادگیری یک کلمه جدید این است که آنرا بلافاصله چندین و چندبار در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید. کلمه را نه فقط همان روز،‌بلکه در روزهای آتی هم مورد استفاده قرار دهید. بدین شکل،‌کلمه برای مدت طولانی‌تری در حافظه شما باقی می‌ماند و احتمال فراموشی آن کمتر خواهد بود.

 1. عبارات را یاد بگیرید

صحبت کردن به انگلیسی یعنی توانایی بیان افکار،‌ احساسات و ایده‌ها به زبان انگلیسی. هدف این است که انگلیسی را به صورت کامل و روان و در زندگی روزمره صحبت کنید. پس چرا آن را در جملات یاد نگیرید؟ به جای اینکه فقط واژگان و فعل‌ها را یاد بگیرید،‌عبارات را فرا‌بگیرید. برای شروع می‌توانید به عباراتی که در زبان مادری خود از آن استفاده میکنید،فکر کنید و سپس یاد بگیرید چگونه آنها را به زبان انگلیسی  بیان کنید.

 1. بیش از حد گرامر مطالعه نکنید

کلید یادگیری زبان،‌یافتن تعادل بین مطالعه و تمرین است. صحبت کردن به زبان انگلیسی به معنی شناخت کامل گرامر انگلیسی نیست – حتی انگلیسی زبانان هم در هنگام صحبت اشتباهات گرامری دارند!

به همین دلیل بهتر است گاهی اوقات دستورالعمل زبان را کنار بگذاریم تا بتوانیم در دنیای واقعی مهارتهای نوشتن،‌خواندن،‌گوش دادن و صحبت کردن را تمرین کنیم.

 1. از اشتباه کردن نترسید

گاهی اوقات می‌توان تمام قواعد و اصول را با یک جمله ساده کنار گذاشت. اجازه ندهید ترس از گفتن چیزی اشتباه، شما را از صحبت کردن متوقف کند. حتی اگر فکر می‌کنید اشتباه می‌کنید،‌ بهرحال صحبت کنید. اغلب اوقات،‌مردم متوجه منظور شما میشوند هرچند اشتباه گفته باشید. به علاوه هر‌چه بیشتر صحبت کنید،‌همه چیز ساده تر می‌شود و سریع‌تر کلمات درست به ذهن می‌آیند.

 1. از همه یاد بگیرید

شما مجبور نیستید زبان انگلیسی را فقط از کتاب‌های درسی و معلمان یاد بگیرید. هر کسی که انگلیسی صحبت می کند می تواند به شما کمک کند. اگر کسی از شما بخواهد به زبان مادری‌تان کلمه‌ای را تلفظ کنید آیا از آن شخص عصبانی می شوید؟ معلوم است نه! حتی ممکن است خوشحال هم شوید که شخصی در حال یادگیری زبان شماست. پس حتما اگر اطرافتان یک انگلیسی زبان سراغ دارید،‌ از آن برای تمرین و یادگیری بیشتر کمک بگیرید.

نتیجه گیری:

صحبت کردن به زبان انگلیسی مهارتی است که شاید هر‌کسی آرزوی تسلط بر آن را داشته باشد. با توجه به اینکه یادگیری زبان انگلیسی گاهی از قواعد و قوانین خاصی تبعیت نمی‌کند،‌ بهتر است به جای تمرکز بر یادگیری گرامر،‌ عبارات و جملات، و نحوه‌ی استفاده از کلمات در موقعیت‌های مختلف را بیاموزید. اینکار با تمرین گوش کردن به صحبتهای یک انگلیسی زبان امکان پذیر خواهد بود. اعتماد به نفس داشته باشید، به زبان انگلیسی فکر کنید و سخن بگویید. برای دستیابی به موفقیت در این راه،‌ از اشتباه کردن نترسید و هر روز به تکرار آموخته های جدید و مطالعه ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *