بهترین کشورها برای مهاجرت

برای مهاجرت، اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب کشوری است که قصد عزیمت به آن را دارید. اولویت‌های خود را مشخص کنید، لیستی از امکانات و شرایطی که دارید تهیه کنید و در نهایت برای انتخاب کشور مقصد خود تصمیم بگیرید. عوامل مهم شخصی و فردی مثل داشتن آرامش، امنیت، شادی، آزادی‌های اجتماعی و عوامل مهم محیطی مثل هزینه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، موقعیت کاری و شغلی و برای ما ایرانی‌ها حتی داشتن دوست یا خویشاوندی در کشور مقصد، تعیین کننده است. زبان نیو شما را در این مسیر برای آشنایی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و امریکا، همینطور شرایط محیطی و شرایط ورود به کشورهای مختلف برای کار و تحصیل همراهی می‌کند. برای یک مهاجرت موفق شما باید شناخت خوبی از کشورهای مناسب مهاجرت و شرایط آنها کسب کنید و در مرحله بعد با توجه به تغییرات وضعیت اقتصادی و سیاسی کشورها، بهترین کشورها برای مهاجرت در سال 2019 را بشناسید.

ما برای شما لیستی از بهترین‌ و برترین‌ کشورها برای مهاجرت در سال 2023 تهیه کرده‌ایم که باهم به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

بهترین | اتریش

با توجه به شاخص کیفیت زندگی مِرکِر و برخی از عوامل از جمله اقتصاد و سیاست، اتریش به عنوان بهترین مقصد برای مهاجرت شناخته می‌شود. اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و ساکنان آن از سطح بالایی از کیفیت زندگی برخورداند. این کشور زیبا و کوهستانی با مناظر و آب و هوایی عالی، عضو اتحادیه شنگن می‌باشد و زبان ملی آن آلمانی است. برای ورود به آن نیاز به ویزای شنگن دارید و برای مهاجرت به آن می‌توانید از طرق مختلف مثل سرمایه گذاری یا کاری اقدام کنید. ولی از آنجا که هزینه‌های تحصیل در آنجا پایین است، یکی از گزینه‌های بسیار مطلوب جهت مهاجرت به شمار می‌رود.

ملبورن (استرالیا) هم شرایطی بسیار نزدیک و مشابه با وین (اتریش) دارد و در رده بندی در فاصله کمی از آن قرار می‌گیرد. از آنجا که یادگیری زبان انگلیسی شاید برای ما ایرانی‌ها راحت‌تر و قابل دسترس‌تر باشد، ملبورن نیز از این جهت گزینه مناسبی برای مهاجرین ایرانی به شمار می‌رود.

ارزانترین | هند

بر اساس مطالعات Numbeo cost هند ارزانترین کشور بر اساس هزینه زندگی (مواد غذایی، مسکن، هزینه‌های روزمره،…) می‌باشد و نپال (همسایه شمالی هندوستان) به عنوان ارزانترین کشور در هزینه‌های رستوران و اجاره آپارتمان شناخته شده است. هند هفتمین کشور پهناور دنیاست و در سالهای اخیر رشد اقتصادی و علمی چشمگیری داشته است. دانشگاه‌های پزشکی این کشور نیز از نظر رتبه بندی، از اعتبار خوبی برخوردار هستند.

دوستانه‌ترین | نیوزلند

طبق نظرسنجی‌ها نه تنها نیوزلند دوستانه ترین کشور برای مهاجرین است، بلکه در قدرت روابط شخصی شهروندی، مشارکت مدنی و حمایت از شبکه‌های اجتماعی بالاترین امتیاز را دارد. این کشور اقیانوسی، دارای فرصت‌های شغلی بسیار زیادی است و بر همین اساس یکی از مقاصد خوب برای نیروی کار ماهر و مهاجرت از طریق کار است. زبان رسمی آن نیز انگلیسی است.

بزرگ‌ترین | گرینلند

اگر می‌خواهید از همه چیز دور شوید و در آرامش به سر ببرید به گرینلند بروید. سرزمینی در اقیانوس منجمد شمالی و متعلق به دانمارک با فقط 56000 نفر جمعیت! سرزمینی گسترده با جمعیتی بسیار کم، دارای کوهستان‌های فراوان، روزهای طولانی و آب و هوایی سرد.

امن‌ترین | فنلاند

طبق گزارشات انجمن جهانی اقتصاد این کشور اسکاندیناوی امن‌ترین کشور جهان است. در حالی که کشورهای همسایه آن یعنی نروژ و سوئد به ترتیب در رتبه هفتم و شانزدهم این شاخص هستند. فنلاند جزو اتحادیه اروپاست و زبان رسمی آن فنلاندی و سوئدی است. برای مهاجرت به فنلاند می‌توانید هم از طریق فرصت‌های شغلی و هم از طریق فرصت‌های تحصیلی این کشور اقدام کنید.

شادترین | کاستاریکا

Happy Plants Index کشورهای جهان را با توجه به میزان خوشحالی مردم رتبه بندی می کند. در این لیست کاستاریکا در رتبه اول و پس از آن مکزیک و کلمبیا قرار می‌گیرند. این کشور در آمریکای مرکزی و با زبان رسمی اسپانیایی است. کاستاریکا دارای دانشگاه‌های معتبر آمریکای لاتین و مقصدی مناسب جهت تحصیل به شمار می رود.

بیشترین برابری جنسیتی | ایسلند

ده‌ها دلیل وجود دارد که ایسلند یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت به شمار برود ولی یکی از بهترین و مهم‌ترین آنها برابری جنسیتی است. شمالی‌ترین کشور اروپا شرایطی خوب از نظر تحصیل و کار را برای مهاجرین فراهم اورده است. زبان رسمی آن نیز ایسلندی است ولی برای مقاطع تحصیلی بالا (کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه‌های آن به زبان انگلیسی هم تدریس می‌کنند.

سایر پیشنهادات:

سوئد

سوئد به عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت حتی قبل از کانادا و سوئیس رتبه‌بندی شده است. حدود 10 درصد از جمعیت ده میلیونی سوئد را مهاجران تشکیل داده‌اند. این کشور تراکم جمعیتی بسیار پایینی دارد و از همین رو برای اشتغال و تحصیل کشوری مطلوب جهت مهاجرت است. زبان رسمی این کشور اروپایی، سوئدی است.

کانادا

کانادا پناهگاه امن بسیاری از مهاجران می‌باشد. این کشور پهناور یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست و به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی در سازمان ملل رتبه‌بندی شده است. این کشور غنی از منابع نفتی و طبیعی، دارای برخی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان است. همچنین دارای میزان جرم و خشونت بسیار پایین و سطح بالایی از زندگی است. زبان رسمی این کشور شمالی و پهناور، انگلیسی است. همه موارد ذکر شده کانادا را به یکی از مقاصد مورد علاقه مهاجران تبدیل کرده‌است.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی یک کشور بخشوده از مالیات است و میزان جرم و جنایت در آن بسیار پایین است. این کشور به عنوان کشوری ثروتمند با داشتن منابع نفتی فراوان و اقتصادی پویا، مکانی جذاب برای مهاجرت در سراسر جهان است. این کشور همچنین دارای نرخ فساد پایین است. مهاجرت کاری بیشترین و بهترین راه مهاجرت به این کشور است. هرچند که دانشگاه‌های آن هم جزو برترین دانشگاه‌های خاورمیانه به شمار می‌آیند.

نروژ

نروژ کشوری آرام و بدون آلودگی است، کشوری ثروتمند با دانشگاه‌های دولتی رایگان. با توجه به زیبایی‌های طبیعی و آرامش زندگی در نروژ، بسیاری از مردم، نروژ را مقصدی برای مهاجرت خود در نظر می‌گیرند. زبان رسمی این کشور نروژی است و از جمله کشورهایی است که راضی‌ترین شهروندان را دارد. علاوه بر تمام این‌ها، قوانین مهاجرت این کشور نیز زیاد سختگیرانه نیست.

اسپانیا

اسپانیا کشوری مستقل و جزو اتحادیه اروپاست و  زبان رسمی آن نیز اسپانیایی است. نفوذ فرهنگی هریک از پادشاهی‌های آن، فرهنگی متنوع و پویا ساخته است. شرایط خوب آب و هوایی، اقتصادی و رفاهی اسپانیا را به عنوان کشوری مطلوب جهت مهاجرت تبدیل کرده است. این کشور غربی، جزو اتحادیه اروپاست و برای ورود به آن نیاز به ویزای شنگن دارید. این کشور دارای سطح بالایی از استاندارد زندگی و یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیلات بین‌المللی است.

انگلستان

برای مهاجرت،کشور انگلستان با 50 میلیون جمعیت بزرگترین کشور بریتانیای کبیر است و پایتخت آن لندن نیز بزرگترین شهر اروپاست که سالانه مقصد هزاران مهاجر به قصد کار و تحصیل است. زبان رسمی انگلستان انگلیسی است و فرصت های شغلی و تحصیلی بسیاری برای مهاجرین مهیا میکند، البته قوانین مهاجرتی این کشور کمی سختگیرانه است و هزینه تحصیل برای کسانی که بورسیه ندارند نسبتا بالاست. یکی از ملزومات مهاجرت به انگلیس داشتن تسلط بر زبان انگلیسی است.

استرالیا

استرالیا با حدود 25 میلیون نفر جمعیت کشوری ثروتمند است. حضور زیادی از سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های حقوق شهروندی، فرصت‌های عالی برای کارآفرینی، ثبات اقتصادی و خدمات عمومی مناسب، این کشور را کشوری مناسب برای مهاجرت کرده است. علاوه بر اینها فرصت‌های شغلی فراوان، محیط امن و سطح شادی بالای شهروندان دلایل دیگری برای این امر هستند. زبان رسمی این کشور نیز انگلیسی (با لهجه استرالیایی) است.

نتیجه‌گیری:

مهاجرت دغدغه این روزهای خیلی از افراد است. تصمیم‌‌گیری درست و منطقی در این مورد سخت و زمان‌بر به نظر می‌رسد. برای نتیجه‌گیری بهتر، به خوبی شرایط و امکاناتی که دارید را بررسی کنید و بر اساس آنها برای انتخاب کشور مقصد خود تصممیم بگیرید. نوع مهاجرتی که می‌خواهید انجام دهید (کاری، سرمایه‌گذاری، تحصیلی،…) را مشخص کنید و با توجه به بودجه خود و هزینه‌های کشور مقصد برنامه‌ریزی کنید. در این میان به یاد داشته باشید کشورهایی که زبان رسمی آن انگلیسی است برای ما ایرانیان مقاصد مطلوب‌تری است و تعداد این کشورها کم نیستند (استرالیا، کانادا، آمریکا، انگلیس و…). انگلیسی زبان دوم کشور ماست و در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. هم‌چنین یادگیری آن برای ما  راحت‌تر و در دسترس‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *