آیا می دانید برای مهاجرت به کدام مدرک نیاز دارید؟

مهاجرت یا کوچ به معنای جا‌به‌جایی از یک کشور به مکانی دیگر جهت تحصیل، کار و یا ادامه زندگی است. این واژه که این روزها زیاد می‌شنویم برای هرکس مفهوم خاصی دارد، عده‌ای برای داشتن شغل و درآمدی بهتر دست به مهاجرت می‌زنند و اشخاصی نیز برای ادامه تحصیل و به دست آوردن مدارک علمی بالاتر. هر‌چه که باشد، مهاجرت نیاز به برنامه‌ریزی و آماده کردن مدارک و مهارت‌هایی دارد که کشور مقصد به آن نیاز دارد. می‌خواهید مهاجرت کدام اما نمی‌دانید کجا و چطور؟ زبان نیو راهنمای کامل شما در مسیر مهاجرت و اخذ مدارک زبان خواهد بود.

یکی از این مهارت‌ها و مدارک، داشتن توانایی استفاده از زبان انگلیسی و مدرکی معتبر از یکی از موسسات ارزیابی زبان انگلیسی است. در حال حاضر سه موسسه مورد تایید اروپا و آمریکا که بیشترین گستردگی را در پذیرش آن توسط اداره مهاجرت کشور مقصد، شرکت‌ها و دانشگاه‌ها دارند، عبارتند از:

  1. Pearson Test of English | PTE

  2. International English Language Testing System | IELTS

  3. Test of English as a Foreign Language | TOEFL

از دست ندهید:  همه چیز درباره آیلتس

در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد که هر کدام از کشورها کدام مدرک یا مدارک را و با چه نمره‌ای می‌پذیرند:

آمریکا

آمریکا به عنوان کشوری پر‌رونق و دارای فرصت‌های شغلی و تحصیلی فراوان، موسسات آموزش عالی در بالاترین سطح مانند Yale و Harvard، TOEFL را به عنوان مدرکی معتبر و مورد تایید در سراسر کشور خود می‌پذیرد. نمره مورد قبول دانشگاه‌های این کشور جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی نمره 70، در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری نمره 90 می‌باشد. این کشور IELTS را نیز به عنوان مدرک قابل قبول جهت ارائه ویزا می‌پذیرد. بیش از 3000 موسسه و دانشگاه در ایالات متحده آیلتس را آزمونی مورد تایید می‌دانند. نمره 7 کمترین نمره و 5/8 بالاترین نمره جهت تایید پذیرش در مراکز آموزشی این کشور است. ‌PTE نیز در آمریکا به عنوان مدرکی برای اخذ ویزا جهت اقامت و تحصیل تایید شده و مورد قبول است.

کانادا

کانادا کشوری با فرصت های شغلی و کاری بی‌نظیر و هم‌چنین دانشگاه‌ها و موسسات معتبر آموزشی TOEFL را به عنوان مدرکی قابل قبول جهت اخذ ویزای کاری و تحصیلی می شناسد. برای تحصیل در این کشور نیاز به نمره 100 در امتحان تافل دارید. اگر برای ویزای کاری، حرفه‌ای یا تحصیلی می‌خواهید اقدام کنید، IELTS تقریبا بهترین گزینه برای این کشور است. زیرا این آزمون بین‌المللی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا به رسمیت شناخته شده است. حداقل نمره‌ای که کانادا برای آزمون آکادمیک آیلتس می‌پذیرد 5/6 است. PTE نیز آزمونی شناخته شده در کاناداست و می توان از آن جهت اخذ ویزای تحصیلی یا کاری اقدام کرد.

استرالیا

 PTEدر استرالیا توسط اداره مهاجرت و حفاظت مرزی، به عنوان وسیله‌ای برای پذیرش ویزای کار یا تحصیلی مورد تایید است. همچنین آزمون پرطرفدار IELTS برای بسیاری از ویزاهای استرالیا برای اقامت دائم در این کشور توسعه یافته مورد قبول و پذیرش است. برای مثال متقاضیان در دانشگاه سیدنی در مقطع کارشناسی نیاز به میانگین نمره 5/6 و حداقل نمره 6 دارند یا برای دانشگاه ملبورن، داوطلبین به نمره 5/6 در سطح تحصیلات تکمیلی احتیاج دارند. اگرچه آزمون‌های PTE و آیلتس آزمونهای شناخته شده‌تری برای مهاجرت به استرالیا هستند ولی دانشگاه های استرالیا و سازمان مهاجرت این کشور TOEFL را نیز به عنوان مدرک بین المللی زبان انگلیسی می‌پذیرند. مراکز آموزشی برای تافل در مقطع کارشناسی نمره‌ی حداقلی 79 را نیاز دارند.

آیلتس، پی تی ای یا تافل؟

بریتانیا / انگلستان

از آنجا که خواستگاه مدرک IELTS کشور انگلستان و موسسه کمبریج است، آیلتس به عنوان مدرکی قابل قبول جهت اقامت موقت یا دائم در این کشور پذیرفته می‌شود. نتایج آزمون آکادمیک آیلتس جهت تحصیل در این کشور به عنوان مدرکی جهت تسلط بر زبان انگلیسی داوطلبین است و نمره‌ای که جهت پذیرش قبول دارد نمره‌ای بین  5/6 تا 5/7 است. مثلا دانشگاه آکسفورد نمره حداقلی 7 را جهت پذیرش دانشجو درخواست می‌کند یا دانشگاه کمبریج نمره آیلتس 7 یا 5/7 را می‌پذیرد. انگلستان تقریبا در تمام دانشگاه‌ها و ادارات نتایج آزمون PTE را نیز می‌پذیرد. درست است که آیلتس حرف اول را در ورود به کشور انگلستان می‌زند ولی نمرات TOEFL در انگلستان هنوز هم مورد پذیرش برخی از رشته‌ها و مراکز آموزشی است،‌حداقل نمره مورد قبول برای ویزای تحصیلی در آزمون تافل نمره 72 است.

ایرلند

ایرلند به عنوانی کشوری انگلیسی زبان برای ارائه ویزا و اخذ مجوز اقامت در کشورش آزمون IELTS را به عنوانی آزمونی مورد قبول تایید می‌کند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور نیاز به نمره‌ی حداقلی 6 ، برای مقطع کارشناسی ارشد نمره 5/6 و برای دکتری نیاز به آیلتس 7 خواهید داشت.

نیوزیلند

دولت نیوزیلند عموما خواستار مدرک IELTS برای مهاجرت، سرمایه‌گذاری، کار‌آفرینی و اقامت کاری است. به همین منظور برای ویزای سرمایه‌گذاری نیاز به حداقل نمره 3، کارآفرینی حداقل نمره 4 و مهاجرت دائم میانگین نمره 5/6 دارید.PTE  نیز در نیوزیلند برای ارائه ویزا کار و دانشجویی مورد قبول است. ادارات و شرکت‌های نیوزیلند، دانشگاه‌ها و موسسات تکنولوژی و پلی‌تکنیک نیز این مدرک جهانی را می‌پذیرند. همچنین مدرک TOEFL با نمره 79 یا 80 برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور مورد قبول و برای مقاطع بالاتر نیاز به نمره حداقلی 90 تا 100 است.

سوئد

سوئد کشوری در شمال اروپاست و با آنکه زبان رسمی آن سوئدی است ولی برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاههای آن نیاز به مدرکی برای تایید تسلط زبان انگلیسی خود دارید. این کشور IELTS را با نمره 6 به بالا و TOEFL را با نمره 79 به بالا می‌پذیرد.

از دست ندهید:  مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران

بلژیک

این کشور فرانسوی زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های بین المللی خود ، نتایج و مدرک آزمون  TOEFL را می پذیرد. مثلا دانشگاه KU Leuven که یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپاست  نمره 80 را برای پذیرش نیاز دارد. از آن طرف اگر با مدرک IELTS می‌خواهید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید نیاز به نمره‌ی حداقلی 6 یا 5/6 دارید.

فنلاند

فنلاند واقع در منطقه اسکاندیناوی و با دو زبان رسمی فنلاندی و سوئدی، دو مدرک مهم ارزیابی زبان انگلیسی یعنی TOEFL و IELTS را جهت ارائه ویزای تحصیلی می‌پذیرد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتردر کشور فنلاند نیاز به مدرک تافل با نمره 79 و بالاتر و یا مدرک آیلتس با نمره 6 تا 5/6 دارید.

مالزی

برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز بین‌المللی کشور مالزی نیاز به مدرک زبان انگلیسی معتبری دارید. این کشور نتایج هر دو آزمون  TOEFL و IELTS را به عنوانی مدرک قابل قبول در تسلط بر زبان انگلیسی می‌پذیرد.

ایتالیا

کشور خوش آب و هوای مدیترانه‌ای با امکانات تحصیلی فراوان، آزمون IELTS را برای اقامت تحصیلی با حداقل نمره 6 نیاز دارد. این کشور برای پذیرش دانشجو در کارشناسی ارشد در رشته‌هایی مثل روابط بین‌الملل و تاریخ آزمون TOEFL را با نمره 79 یا 80 می‌خواهد.

هلند

داشتن مدرک IELTS با نمره حداقلی 6 یکی از شرایط پذیرش دانشجو در یکی از زیباترین کشورهای جهان و پایتخت گلهاست. هلند همچنین مدرک آزمون TOEFL را نیز برای اخذ ویزا می‌پذیرد.

هند

کشور هند  این‌روزها دارای دانشگاه‌ها و موسسات عالی آموزشی است که در اکثر دانشگاه‌ها و کالج‌های آن زبان انگلیسی، زبان رسمی جهت آموزش می‌باشد. جهت تحصیل در این مراکز نیاز به مدرک آزمونی معتبر جهت تایید تسلط بر زبان انگلیسی دارید. در مقطع کارشناسی IELTS با نمره 5 و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نمره 5/5 مورد قبول موسسات و مراکز آموزشی هند است.

نتیجه‌گیری:

تقریبا تمام کشورها و مراکز معتبر آموزشی دنیا هر سه آزمون IELTS، PTE و TOEFL را به عنوان مدارک معتبر می‌پذیرند. ولی به هر جهت قبل از انتخاب کشور یا دانشگاه مقصد خود بهتر است، با ارتباط گرفتن با دانشگاه یا کشور مقصدتان از مدرک زبان انگلیسی و حداقل نمره‌ای که آن کشور برای نتایج آزمون می‌پذیرد، مطمئن شوید. هم چنین هر سه موسسه پی تی ای، آیلتس و تافل در وبسایت خود این امکان را فراهم آورده‌اند تا با جستجوی کشور، شرکت، مراکز و موسسات آموزشی سراسر دنیا از مورد قبول بودن مدرک‌ آن موسسه در مقصد مهاجرت‌تان اطمینان کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *